'ABD ve İngiltere bizi hack'lemiş olabilir'

ABD ve İngiliz gizli servisi tarafından hack’lendiği iddia edilen SIM kart üreticisi Gemalto, sisteminin siber saldırıya uğradığını doğruladı.

Giriş Tarihi: 26.2.2015 11:00
'ABD ve İngiltere bizi hack'lemiş olabilir'
The Intercept'in daha önce de NSA'e ait gizli bilgileri sızdıran Edward Snowden'in kendilerine sağladığı belgelere dayandırdığı haberinde ABD ve İngiliz gizli servisinin casusluk amacıyla Hollanda merkezli SIM kart üreticisi Gemalto'yu hack'lediği iddia etmişti.

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen iddiaların ardından konuyla ilgili ilk defa açıklama yapan Gemalto, İngiltere'yi siber saldırılara karşı korumak için kurulan istihbarat kurumu GCHQ ve Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) şirketin sistemini hack'lemiş olabileceğini açıkladı.

Konuyla ilgili iddiaların basında yer almasının ardından bir soruşturma başlattıklarını belirten şirket yaptığı yazılı açıklamada, 2010 ve 2011 yıllarında şirketin sistemine saldırılar düzenlendiğini bunun da NSA ve GCHQ tarafından yürütülen siber bir saldırının neticesinde gerçekleşmiş olabileceği bilgisine yer verildi.

85 ÜLKEDE KULLANILIYOR

85 ülkede AT&T, T-Mobile, Verizon, Sprint gibi pekçok GSM operatörü ile çalışan ve milyonlarca kullanıcı için SIM kart üreten şirket, bu durumun GCHQ ve NSA'in milyonlarca kişiyi dinlemesine olanak verdiği iddiasının ise gerçeği yansıtmadığını savundu.

SIM kartlarda bulunan şifrelemenin saldırıya uğrayan sistemde saklanmadığını belirten şirket, sistemin çeşitli katmanlardan oluştuğunu ve bu katmanların ayrı güvenlik önlemleri ile korunduğunu savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'ABD ve İngiltere bizi hack'lemiş olabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN