Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Apple ve Android hack saldırılarına karşı korunmasız durumda"

Giriş Tarihi: 4.3.2015 12:08
Apple ve Android hack saldırılarına karşı korunmasız durumda

Apple ve Google tarafından üretilen cihazların kullanıcıları keşfedilen güvenlik açığı nedeniyle hack saldırılarına karşı korunmasız durumda.

"FREAK attack" adı verilen güvenlik açığının Kullanıcıları hacker'ların olası saldırılarına karşı korunmasız bıraktığı iddia ediliyor.

Pek çok internet sayfasını etkileyen güvenlik açığını değerlendiren Michigan Üniversitesi bilim insanlarından Zakir Durumeric,
Apple'ın web tarayıcısı ve Google'ın Android software'i üzerinde geniş çaplı etkisi olduğunun altını çizdi. Durumeric, bu sorunun Google'ın Chrome tarayıcısında, Microsoft'un tarayıcısında ve Mozilla Firefox'ta bulunmadığını belirtti.

"SORUNUN SEBEBİ ABD'NİN POLİTİKALARI"

Siber güvenlik uzmanları söz konusu sorunun Amerika Birleşik Devletleri'nin güvenlik politikalarından kaynaklandığı görüşünde. Ulusal güvenliğin korunması adına teknoloji şirketlerine bazı kısıtlamalar getiren ABD, yurtdışına satılan software programlarının düşük güvenlik seviyesine sahip olmasını istiyordu.

Söz konusu politika on yıldan uzun bir süre önce kullanımdan kalksa da bu kısıtlamalar nedeniyle bazı sistemlerin güvenlikleri olması gerekenden daha düşük seviyede bulunuyor.

HACKER'LARIN AÇIĞI KEŞFEDİP ETMEDİĞİ BİLİNMİYOR

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıyı etkilediği tahmin edilen güvenlik açığının hacker'ların dikkatini çekip çekmediği henüz belirlenebilmiş değil.

Apple ve Google konuyla ilgili yaptıkları açıklamada sorunu ortadan kaldırmak için harekete geçtiklerini bildirdi. Apple'ın software güncellemesi önümüzdeki hafta kullanıma girecek. Google ise güncellemeyi kullanıcılarının hizmetine sunduğunu duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Apple ve Android hack saldırılarına karşı korunmasız durumda"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN