Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yargılanacak

Fransız mahkemesi, ile ilgili açılan "ifade özgürlüğü ihlali" ile ilgili bir davaya bakma kararı aldı

Giriş Tarihi: 6.3.2015 10:24
Facebook yargılanacak
Mahkeme, davayı 21 Mayıs'tan itibaren esastan görüşmeye başlayacak. Mahkemenin bugünkü kararı, merkezi yurt dışında bulunan sosyal paylaşım sitelerinin Fransa'da yargılanması açısından içtihat oluşturacak. Paris'teki duruşmada, 'un avukatı Caroline Lyannaz, "Şirketin merkezinin Kaliforniya'da olmasını gerekçe göstererek, davanın sadece ABD yargısının yetkisinde olduğu" görüşünü savunarak, bu yüzden başvurunun reddedilmesini talep etti. Şikayetçi tarafın avukatı Stephane Cottineau ise başvurunun "Fransız yargısının yetki alanına girdiğini" savundu.

FRANSA'DA 28 MİLYON KULLANICISI VAR


Fransa'da 28 milyon kişinin söz konusu sosyal kullanımı ağının kullanıcısı olduğunu hatırlatan avukat, mahkemenin yargılama yetkisini üzerine almaması halinde, bunun ileride olumsuz bir içtihat oluşturacağı görüşünü savundu.

Telefona karşı kameraTelefona karşı kamera

Facebook ta bunları asla yapmayın

EROTİK TABLONUN RESMİ ENGELLENMİŞTİ


İsmi açıklanmayan başvuru sahibi, Facebook hesabının, duvarına ünlü ressam Coustave Coubert'in 19. Yüzyıldan kalma kadın cinsel organının ayrıntılı bir şekilde tasvir edildiği dünyaca ünlü "dünyanın merkezi isimli erotik tablosunun resmini koyduğu gerekçesiyle engellenmesi sonrası, ifade özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle şirket aleyhine dava açmıştı.

'FRANSA'DA DA BİR ADRES OLMALI'

Fransa'da hükümet, terörü öven, ırkçı ve yabancı düşmanlığını körükleyen yayınların sosyal paylaşım sitelerinde daha kolay yasaklanması için uzun zamandır ABD'li ünlü sosyal paylaşım site şirketlerinin Fransa'da yasal olarak sorumlu bir adreslerini olmasını savunuyor. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve geçen ay ABD'ye yaptığı ziyaret sırasında bilişim suçları ile mücadelede daha etkili önlemler almak adına ilgili şirketlerin temsilcileriyle bir araya gelmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Facebook yargılanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN