Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yıllardır 'ı hack'lemek için uğraşmış

Edward Snowden tarafındaN sızdırılan belgelere dayandırılan iddiaya göre, (Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı) 'ı hack'lemek için uzun süre çalışmalar yürütmüş.

Giriş Tarihi: 12.3.2015 15:11
CIA yıllardır Apple'ı hack'lemek için uğraşmış
The Intercept dergisinin eski NSA sistem analisti Edward Snowden'in sızdırdığı belgelere dayandırdığı haberinde 'in cihazlarını korsan saldırılardan koruyan güvenlik sistemini devre dışı bırakmak için çalışmalar yürüttüğü iddia etti.

CIA'in çalışmasının başarıya ulaşıp ulaşmadığı konusunda kesin bir bilgi bulunmazken, söz konusu belgede, CIA'in bu alanadaki çalışmasına 2006 yılında, yani Apple'ın eski CEO'su Steve Jobs'un ilk iPhone modelini tanıtmasından bir sene önce başladığının da altı çiziliyor. Haberde, 2006 - 2013 yılları arasında yürütülen çalışmalar kapsamında konunun 'Jamborees' isimli gizli konferansta ele alındığı bilgisine de yer veriliyor. Haziran ayında Snowden'in sızdırdığı başka belgelerde Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) geliştirdiği Prisim isimli yazılım sayesinde 2007'den beri Microsoft, Yahoo, Google ve Facebook'un server'larına girebildiği ve buradan bilgi toplayabildiği idddia edilmişti. Söz konusu belgede Apple'ın Prisim'in çalışmalarından haberdar olduğu ve NSA ile beraber çalıştığı da öne sürülmüştü. CIA'in 2006 - 2013 yılları arasındaki eylem planını içeren belgelerin ortaya çıkmasının ardından CIA ve Apple konuyla ilgili resmi bir açıklamada bulunmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CIA yıllardır Apple'ı hack'lemek için uğraşmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN