Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Facebook ilk duruşmasına çıkıyor

Facebook, bugün 25 bin kişinin açtığı ilk duruşmasına çıkıyor. Sosyal paylaşım sitesi Facebook'a, 25 bin kullanıcı tarafından açılan davanın ilk duruşması bugün Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılıyor.

Giriş Tarihi: 10.4.2015 23:57
Facebook ilk duruşmasına çıkıyor
Facebook, kullanıcı verilerini Avrupa'da özel hayatın gizliğini öngören yasalara aykırı olarak toplayıp paylaşmakla suçlanıyor.

Avusturyalı aktivist Max Schrems'in başını çektiği davacılar, Facebook'un Amerikan istihbaratının izleme programı PRISM'le işbirliği yaptığını savunuyor.

Dava, Facebook'un ABD ve Kanada dışındaki tüm kullanıcı hesaplarının kayıtlarını tuttuğu İrlanda'nın başkenti Dublin'de açılmıştı.

Facebook davayla ilgili yorum yapmadı.

'Vahşi Batı yaklaşımı'

Hukuk mezunu olan 27 yaşındaki Schrems, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, bu davanın veri toplama konusundaki "Vahşi Batı" yaklaşımına son vermesini umduğunu söyledi.

Facebook kullanıcılarının bilgilerinin AB yasalarına aykırı olarak izlendiğini savunan Schrems, "Temel olarak Facebook'tan bizi izlemekten vazgeçmesini istiyoruz. Facebook'un herkesin anlayabileceği bir gizlilik politikasına sahip olmasını ve Facebook kullanıcısı bile olmayan kişilerin verilerini toplamaya son vermesini istiyoruz" dedi.

Facebook, geçmişte de gizlilik politikaları dolayısıyla eleştirilmişti.

BBC Türkçe
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Facebook ilk duruşmasına çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN