Türkiye'nin en iyi haber sitesi

çığ gibi büyüyor

Giriş Tarihi: 15.4.2015 14:00
Periscope çığ gibi büyüyor

Hayatımıza yeni girdi, ancak popülaritesi çığ gibi büyüyor! ile artık herkes kendi kanalından naklen yayın yapmakla meşgul.

Dünyanın her yerinde insanlar uzun yıllardır şöhretin getirdiği mevki, para ve gücün peşinde koşuyor. Kimisi kazanıyor kimisi ise; kaybedenler arasında kalmaya devam ediyor. Ancak günümüzde ün sahibi olmanın çarkları eskisi kadar keskin işlemiyor.

Teknolojinin gelişmesi ve sosyal medyanın kullanım alanının artması, birbirinden ilginç aplikasyonları beraberinde getirirken herkese kendi küçük şöhretini yapma fırsatı veriyor. Youtube'dan yapılan yayınlar, Twitter fenomenleri ve Vine hesapları kendi yıldızlarını doğururken yepyeni bir aplikasyon herkese kendi kanalını kurma fırsatını sundu!

, şüphesiz son dönemin en trend uygulaması. Kısa bir süre önce yayın hayatına başlamasına rağmen popülaritesi çığ gibi büyüyor. Mantık ise çok basit; herkesin kendine ait bir kanalı olacak ve herkes kendi canlı yayınını yapabilecek! Böylece birbirinin hayatını gözetlemeye meraklı sosyal medya camiasının hanesine artı bir puan eklerken; anı anına kim nerede, ne yapıyor öğrenme şansı yakalanıyor.

Periscope, üyelerinin canlı yayın yapmaya başlamasıyla birlikte diğer kullanıcılara bildirim gönderen bir aplikasyon. Henüz hayatımıza gireli çok uzun bir zaman olmamasına rağmen sanat dünyasının ünlü isimleri tarafından fazlasıyla popüler hale geldi bile! Gittiği mekanı, dinlediği canlı performansı ya da denk geldiği kavgayı takipçileriyle paylaşan isimlerin sayısı çığ gibi büyüyor.

Periscope'un gördüğü yoğun ilgi, Twitter'la başlayan vatandaş gazeteciliğinin ileri bir sürümüne sebep olacak gibi gözüküyor. Twitter her kullanıcının haber akışını sağlayan birer internet editörüne dönüşmesini sağlamıştı. Periscope'la birlikte sokaktaki herhangi bir insan, tarihi bir ana tanıklık ettiğinde kendi canlı yayınından bunu dünyayla paylaşabilecek ve kişisel kanalının spikeri, editörü hatta genel yayın yönetmeni olabilecek olması bu uygulamanın sosyal alanda ne şekilde hayatımıza sirayet edeceğini gözler önüne seriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Periscope çığ gibi büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN