'tan 'a özel hizmet

İki şirket arasında neler oldu? Koreli üretici ne yaptı?

Giriş Tarihi: 20.4.2015 17:09
Samsung'tan Apple'a özel hizmet

Mart ayı sonunda Display'in 'ın ürün geliştirmesine ve yönetimine odaklı özel bir ekip oluşturma amacında olduğunu sizlere bildirmiştim. Bu gelişme sonunda gerçeğe dönüşmüş.

Bloomberg'in taptaze raporuna göre Samsung, Apple'a özel olarak mobil ekranlar üretmek amacıyla 200 mühendisten oluşan bir ekip kurdu. Bu hareket iki teknoloji devinin patent anlaşmazlıkları ve rekabette bazı yaşanan problemlere rağmen iş ilişkilerini güçlendirdiklerini gösteriyor. Ekiptekilerin panel konusunda biili ve yetenekli mühendisler olduğu vurgulanıyor. Analistlere göreyse Samsung Display tarafından yapılan bu yeni iş düzenlemesi ileride Apple'dan daha fazla ekran siparişi almasını sağlayabilir.

Raporun geri kalanında ise spekülasyonlar var. Apple Watch'un ekran tedariğinde Samsung devreye girebilir gibi. Şu anda saatin ekranında ana tedarikçi LG, fakat LG'nin OLED panelde karşılaştığı bir takım sorunlar var. Eski rivayetlerde ve Ming-Chi Kuo'nun yeni öngörü raporunda ekran üretimindeki problem dile getirildi.

Samsung Display 1 Nisan'la birlikte LCD ve OLED birimlerini böldü. Sözcü Kim Ho Jung, "Samsung Display iPad ve MacBook için panel tedariğini sağlıyor. Grup ürünlerin geliştirmelerine yardımcı oluyor." açıklamasını yaptı ve detayları vermekten de kaçındı. Kaynaklar Apple'ın bir kez daha Samsung'un en büyük dış müşterisi olduğunu iddia ediyor. Bloomberg'in makalesinde Apple A9 işlemcisinin Güney Kore'de Giheung tesisinde üretileceği ileri sürülüyor. Apple'ın sonraki nesil 'lerde OLED ekran kullanacağına dair bir rapor yayınlandı. Hatta Japon JOLED ile bu konuda anlaşma imzalanmış. Son gelişmelere bakarsak Samsung Display gelecek jenerasyon iPad'lerin ekran üretiminde tedarik zincirinde yer alacak gibi duruyor. Madalyonun diğer tarafında Quantum Dot var. Galaxy S7'de kullanılması beklenen yeni Quantum Dot yöntemini 7'de de belki görebiliriz.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsung'tan Apple'a özel hizmet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN