Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın akıllı saati şikayet ediliyor

'ın akıllı saatinde tüketiciler ne gibi problemlerle karşılaştı?

Giriş Tarihi: 28.4.2015 16:53
Apple'ın akıllı saati şikayet ediliyor

Bazı tüketiciler Watch'tan son derece memnun kalırken, bazıları ise sorunlarla karşılaştı.Apple Watch Sport'un ekranı şikayet edilenlerden biri. NeoGAF, Apple destek forumları gibi çeşitli internet topluluklarını taradığımız zaman farklı noktalarda problemler yaşayan insanlar var.

Bilek hareketiyle 'un ekranını döndürdüğünüz zaman saatin ekranı aktif oluyor. Destek forumlarında Tuanfromsan francisco nickli kullanıcı ise güneş ışığı altında saatin ekranının aktif olmadığını belirtmiş. Bu durumu videoya bile kaydetmiş ki, Apple destek ise güç döngüsü ve sıfırlamayı çözüm olarak önermiş. Fakat konunun devamında bu çözümün işe yarayıp yaramadığı hakkında herhangi bir bilgi mesajı şimdilik yok. İlgili şikayetin videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer şikayetlerden bir tanesi ise Apple Watch'un en önemli özelliklerinden biri olan haptic'le alakalı. Haptic çözümü dokunma hissi oluşturabilecek şekilde titreşim veren geribildirim yöntemi. Bunu ise saat içindeki Taptic Engine ismindeki lineer uyarıcı gerçekleştiriyor. Yine destek forumları ve farklı birkaç forumda yazanlara göre bazı kullanıcılarda haptic tam anlamıyla çalışmıyor. Mesela birkaç kişi gelen çağrılarda bu özelliğina aktif olduğunu ancak mesajlarda ise böyle bir şey olmadığını belirtmiş. Bununla birlikte yeniden eşleştirme ve saatin kapatılıp açılmasıyla sorunu çözdüğünü yazan kullanıcılar var. Tavsiye edilen tüm çözümlere rağmen problemin devam ettiğini de belirtenler var. Bu arada haptic geribildirim sorunu Apple Watch'un tek modelinde değil tüm modelleri için de geçerli duruyor.

Apple Watch, iPhone'a bağlanmak ve eşleşmek için bluetooth'u kullanır. Birçok kablosuz fonksiyonlar için de iPhone'u kullanıyor. Yani saat yeni bir WiFi ağına bağlanmıyor, ancak eşleştirilmiş iPhone'la WiFi ağına katılabiliyor. Diğer deyişle iPhone başka bir odadayken (Bluetooth mesafesi dışında) WiFi üstünden Apple Watch'la bazı fonksiyonlar kullanılabilir. Bu işlevler de mesajları alma/gönderme, dijital dokunmatik mesajları alma/gönderme ve Siri. Şikayetlerden bir kısmı WiFi üstüne odaklı. Ne yazık ki hiç bir şekilde WiFi ağıda Apple Watch'u kullanamadığını yazan kişiler var. Hatta Apple'ın bu hatanın farkında olduğu ve çalışmalar yaptığına dair yorumlar mevcut.

Şikayetlerden bazıları ise şarj ve ısınmayla alakalı ki, önemli bir konu. Yazanlara genel olarak bakarsak Apple Watch'un şarja cihazına bağlandığında zaman belirli bir şarj yüzdesinde takılı kaldığı ve bununla birlikte cihazın ısındığı belirtilmiş. Bu sırada desteklenmeyen aksesuar uyarısı da ekrana geliyor. Daha sonra cihaz soğuyunca, 1 ya da 1.5 saatlik süre içinde Apple Watch %100 şarj oluyor. Mesela suezyg23 nickli kullanıcı başka bir şarj cihazını denemeyi çözüm olarak sunmuş. Fakat şarj sorununun kesin sebebi belli değil. Çeşitli forumlarda yazan bazı cevaplarda farklı bir şarj cihazının da etkili olmadığı aynı problemin devam ettiği vurgulanıyor. Yani şarj cihazıdan, yazılımdan veya belki de saatten dolayı bu sorun kaynaklanabilir.

Bunlara ek olarak aktivite yani egzersiz uygulamasıyla ilgili de bazı şikayetler var gözüküyor.

Apple Watch hakkındaki yorumunuz nedir? Satın almayı düşünüyor musunuz? Fikirlerini ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Apple'ın akıllı saati şikayet ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN