Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Klavyelerdeki o tuş tarih oluyor

Google'ın yeni patenti, laptop'ların "boşluk - space" tuşunu kaldırıp, yerine bakın ne getiriyor?

Giriş Tarihi: 4.5.2015 16:40 Güncelleme Tarihi: 4.5.2015 17:08
Klavyelerdeki o tuş tarih oluyor
Laptop üreticilerinin hepsi, bilgisayarlarını daha küçük ve hafif bir hale getirmenin yollarını arıyor. Bu yöndeki girişimlere Dell'in çerçevesiz XPS laptop'unda ve Apple 'ın tuşların yerini değiştiren yeni MacBook'unda rastlamıştık.

Ancak Google 'ın ele geçirdiği yeni bir patent, klavyedeki boşluk tuşunu ortadan kaldırarak, trackpad'i bu bölgeye doğru genişletiyor. Patente göre bu bölge, trackpad'in geri kalanından bir çizgi veya ince bir sırtla ayrılıyor. Trackpad'in altındaki sensörler, kullanıcının boşluk tuşunu mu, yoksa fare imlecini mi kullanmak istediğini algılıyor: Tek vuruşlar, boşluk tuşu olarak algılanırken, trackpad'i kullandığınız sırada yapacağınız vuruşlar, tıklama olarak görülüyor.

Patente göre bu teknoloji , trackpad'in kullandığı alanın bir kısmını klavyenin içerisine taşıyarak daha küçük boyutlu laptop'lara olanak tanıyor. Lenovo'nun şu anki laptop'ları, trackpad'i klavyeye yaklaştırarak benzer bir denemede bulunmakta. Google'ın patentine göre trackpad'in yüzeyi, sadece sanal boşluk tuşu olarak değil, istenen herhangi bir klavye tuşu olarak kullanılabiliyor.

Patentin gerçeğe dönüşme garantisi, her patentte olduğu gibi, elbette yok. Bu arada patent ofisine göre Google'ın boşluk tuşu patenti, son dört yılda iki kez geri çevrilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Klavyelerdeki o tuş tarih oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN