Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnsan cildinde bu teknoloji kullanılacak

Giriş Tarihi: 20.5.2015 16:54
İnsan cildinde bu teknoloji kullanılacak

Koreli araştırmacılar elektronik cihazlar konusunda yeni bir devrim başlatabilir.

Koreli araştırma ekibi dünyanın en ince ve bükülebilir 'i (Quantum Dot Light Emitting Diodes) geliştirdi. Son derece ince bir film katmanı olduğu için insan cildine ek olabilen ürünlerin (Giyilebilir ürünler) geliştirilmesi bekleniyor.

Temel Bilimler Enstitüsü tarafından ortaya çıkartılan QLED küçük bir yapıda. Organik madde ile ışık üreten 176 ile karşılaştırıldığında, QLED oldukça gelişmiş bir sürüm. Yöntemin temelinde ise nano boyutundaki kuantum noktası bulunuyor. Daha iyi renk doğruluğu dışında, su ve oksijen gibi çevreyi kuşatan yüksek güvenlik seviyesine sahip.

Araştırma ekibi ultra ince tabaka bir film materyali ile bu ürünü geliştirdi. Ürünün böylece bükülmesi ve dışarı doğru uzatılması mümkün oluyor. Ayrıca bir kişinin el bileği ya da başka bir yerinde deriye bağlı olduğu zaman da düşük voltajda işlev kabiliyetine sahip. Aslında kullanılan materyalin bir sonucu. 2460 PPI ile dünyanın en yüksek PPI değerini sunuyor. Galaxy S6 577 PPI, G3 538 PPI ve iPhone 6 ise 326 PPI değerinde.

Ekibin geliştirme için kullandığı yöntem seri üretimin de kolay olmasını sağlıyor. Şimdilik QLED'in son tüketici ile ne zaman tanışacağı tam olarak belli değil. Ama ekip QLED ile önceki giyilebilir cihazların bükülmemesi gibi önemli sorunun çözüldüğünü belirtti.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsan cildinde bu teknoloji kullanılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN