satılıyor mu?

Giriş Tarihi: 5.6.2015 11:27
HTC satılıyor mu?

'nin satış iddiasına karşı cevabı ne oldu? Finansal konularda durumlar nedir? İşte son detaylar...

'nin birkaç yıldır finansal olarak bazı sorunlarla karşı karşıya olduğu çeşitli kaynaklar tarafından dile getirildi. Bu konular "Kahraman akıllı telefon" olarak da bilinen HTC One M7'nin ortaya çıkmasına yol açtı. Doğruya doğru M7 zamanı için gayet güzel bir cihazdı. Şirketin M7'le başlayan çabaları en başta parlak gitti, daha sonra seri M8'le devam etti. Bir süre kullandığım memnun kaldığım telefonlardan biridir.

One serisinin sonuncusu olan M9 ise çıktığından beridir piyasada çok iyi bir performans göstermiş değil. Hatta HTC'nin M9 bileşen siparişinde %30'luk kesinti yaptığı rapor edildi (2015'te toplam adet 3.2 milyon olarak gözüküyor). Uzun lafın kısası HTC'nin hisselerinin neden düşük olduğu az çok belli oluyor.

Tayvanlı şirket mali sorunları ile mücadele ederken ileri sürülen bir iddia ise gündeme bomba gibi düştü. Çinli Xiaomi'nin HTC'yi satın alabileceği söylentisi var. Ama bu konuda HTC'nin cevabı nedir? İşte detaylar ve cevaplar...

Düşen hisseler ve dahası

Focus Taiwan ve Weibo'dan gelen son raporlara göre HTC'nin hisseleri çarşamba günü %5.79'a düştü (3.01 dolar). Ta Ching analisti Andy Hsu, hisselerin değerinin altına düştüğünü vurguladı. Hsu, hisselerin teknik olarak kırılgan hale geldiğini ve düşmeye devam edebileceğini açıkladı.

Bu arada geçen salı düzenlenen yıllık genel toplantıda konuşan Cher Wang, düşük performans için ortaklarından özür diledi. Şirketin kayıplarını engellemek amacıyla işletme maliyetlerini düşürmek ve verimliliği de arttırmak için yeni satış kaynakları aramaya devam edeceğini sözlerine ekledi. Gerçi bahsedilen yeni operasyonların tam detayları belli değil, ama HTC'nin ucuz ve performanslı sistem çipi tasarlayan MediaTek'le olan iş birliği devam ediyor. Bunun diğer mevyelerinden biri olan HTC One ME ortaya çıktı.

Tayvanlı üretici Çinli sosyal ağ Weibo'da, Xiaomi'nin HTC'yi satın alacağını düşündüren söylentileri yalanladı. Gelecek stratejilerinin devam edeceğini takipçileriyle paylaştı. Sonuç olarak Xiaomi iddiası çürültülmüş durumda. Ama HTC'nin gelecekteki operasyonlarının nasıl sonuçlanacağını ise zaman içinde göreceğiz.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HTC satılıyor mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN