Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Navigasyon uygulamaları sınıfta kaldı!

Dijital haritalar ve güncel verilerin yer aldığı navigasyon uygulamaları, gösterdikleri performansla hayal kırıklığına sebep oluyor. Peki, yol tarifleri ve trafik yoğunluğundaki bu başarısızlıkların sebepleri neler? Sizler için uzmanına sorduk…

Giriş Tarihi: 23.7.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 10:29
Navigasyon uygulamaları sınıfta kaldı!
Mobil cihaz kullanımının git gide yaygınlaşmasıyla birlikte navigasyon uygulamaları birer ihtiyaç haline geldi. Bu ihtiyacımızı giderdiğimiz mobil navigasyon uygulamaları, yol tarifi ve trafik yoğunluğu konusunda kimi zaman sınıfta kalarak hayal kırıklığına sebep oluyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yellow Pages Genel Müdürü Semin Özmoralı, "Ülkemizdeki birkaç navigasyon programı dışındaki uygulamaların yol tarifi ve trafik konusunda pek başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Hatta bazı uygulamaların trafik bilgisi dahi yok. Eğer bir navigasyon programı daima güncel datayı kullanıyorsa yol tarifinde mutlaka istediği başarıya ulaşacaktır. Trafik bilgisini toplayıp işleme ve yayınlama işlemleri maddi olduğu için çoğu şirket giremiyor. Türkiye'de nispeten en iyi trafik bilgisini Yandex veriyor." şeklinde konuştu.

Navigasyon uygulamalarıyla ilgili tüm merak edilenleri, Yellow Pages Genel Müdürü Semin Özmoralı yanıtladı…

Navigasyonlar (Yol alım, yol bil) artık şehir hayatımızın vazgeçilmez uygulamaları arasına girdi. Peki kullanırken nelere dikkat etmemiz gerek? Navigasyon kullanımının ilk kuralı gideceğiniz adres ya da konumu aracınız hareket halindeyken aramamanız. Bu ciddi kaza ve yaralanmalara yol açabilir. Ülkemizde dijital haritacılık Avrupa'daki gibi tam anlamıyla gelişmediği için navigasyon cihazlarında bazı adresler, yollar ve POI (point of interest-ilgi noktası; benzinciler, tarihi yerler, plajlar gibi kullanıcı tarafından ilgi duyulan ve aranan noktalar) olmayabiliyor. Navigasyon önceden A şehrinden B şehrine gitmek için kullanılıyor olsa da artık en yaygın kullanımı POI'lere ulaşmak için olan kullanım şekli.

CİHAZDAKİ DATANIN KALİTESİ KRİTİK ÖNEM TEŞKİL EDİYOR

Sıradan bir navigasyon cihazı bile sizi A'dan B'ye götürebiliyor. Ama insanların navigasyon cihazları kullanım alışkanlıkları böyle değil. Artık insanlar yol tariflerini önemli noktalara alıyor. Örneğin bulunduğunuz yerden X firmasına yol tarifi alıyorsunuz. İşin en can alıcı noktası ve cihazdaki datanın kalitesi burada devreye giriyor. Yola çıkmadan önce kesinlikle hedef noktanın doğru yerde olduğuna emin olmalısınız. Çünkü hiçbir navigasyon cihazı yüzde yüz doğru olamaz. Doğru olduğunu varsaysak bile gittiğiniz X firması oradan taşınmış olabilir. Bu gibi durumlarda web sitelerinden ya da telefonla konumu tespit ederek gitmenizde fayda var. Aksi takdirde gittiğiniz kırtasiyenin yerinde kasap bulup hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

SOSYAL MEDYAYLA DA ETKİLEŞİM HALİNDE KALIYORSUNUZ

Navigasyon uygulamaları artık birer yol tarifi uygulamasından çok, sosyal birer uygulama olmaya doğru gidiyor. Varış noktasını, POI'leri sosyal medyada paylaşabiliyor, o yer hakkında yorum yapabiliyor hatta yıldızlarla oy verebiliyorsunuz. Bunun dışında navigasyon cihazlarının artık olmazsa olmaz özellikleri arasında giren trafik bilgisi büyük şehirlerde daha fazla önem arz ediyor. Örneğin akşam yola çıkan birisi varacağı yere nereden gideceğinden çok oraya nasıl trafiksiz gideceğini düşünüyor. Trafik zaman alıyor ve bize 'vakit nakittir' deyimini hatırlatıyor. Önümüzdeki süreçte doğru trafik bilgisini ve güncel haritayı kullanan navigasyon programları bir adım daha öne geçecek gibi görünüyor. Ülkemizde Yandex navigasyon en iyi trafik bilgisini veren ve en güncel haritayı kullanan navigasyon programı.

YOL TARİFİ VE TRAFİK KONUSUNDA SINIFTA KALDILAR!

Ülkemizdeki birkaç navigasyon programı dışındaki uygulamaların yol tarifi ve trafik konusunda pek başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Hatta bazı uygulamaların trafik bilgisi dahi yok. Eğer bir navigasyon programı daima güncel datayı kullanıyorsa yol tarifinde mutlaka istediği başarıya ulaşacaktır. Trafik bilgisini toplayıp işleme ve yayınlama işlemleri maddi olduğu için çoğu şirket giremiyor. Türkiye'de nispeten en iyi trafik bilgisini Yandex veriyor.

ajanshaber.com
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Navigasyon uygulamaları sınıfta kaldı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN