Türkiye'nin en iyi haber sitesi

okula dönüş için güvenlik ipuçları yayınladı

Giriş Tarihi: 30.9.2015 12:36
Facebook okula dönüş için güvenlik ipuçları yayınladı

Öğrenciler uzun bir aradan sonra okula geri döndü. Güvenlik Politikaları Müdürü Julie de Bailliencourt, veliler, öğretmenler ve öğrenciler için onları online dünyada güvende tutmaya yardımcı olacak bazı güvenlik ipuçları paylaştı

okulların açılması sebebiyle Facebook hesaplarını güvende tutabilmeleri için veliler, öğrenciler ve öğretmenler için bazı güvenlik ipuçları paylaştı. Bu ipuçları insanlara, Facebook'taki gizlilik kontrollerini yönetebilmeleri, hesaplarını koruyabilmeleri ve işlet kötü gittiğinde gerekli koruma önlemlerini devreye alabilmeleri için yol gösteriyor.

Facebook EMEA bölgesi Güvenlik Politikaları Müdürü Julie de Bailliencourt, güvenlik ipuçlarını şöyle sıraladı:

1. GÜVENLİK KONTROLÜ YAPIN


Yakın zamanda insanların hesaplarında mevcut olan güvenlik kontrollerine kolay ve hızlı bir biçimde erişmelerine yardımcı olmak için Güvenlik Kontrolü adını verdiğimiz yeni bir aracı, dünya çapında masaüstünde uygulamaya aldık (mobil versiyonu da yakında yayında olacak). Güvenlik kontrolü size şu konularda yardımcı oluyor:

• Kullanmadığınız cihazlarda çıkış yapmak: Uzun zamandır kullanmadığınız ya da unuttuğunuz cihazlardan kolayca çıkış yapabilir, böylece sadece onayladığınız cihaz ve tarayıcılarda Facebook'a bağlı olabilirsiniz.

• Giriş Uyarıları: Giriş uyarıları özelliğini etkinleştirdiğinizde, birisi tanınmayan bir cihaz ya da tarayıcıdan sizin hesabınıza erişmeye çalıştığında Facebook size bir bildirim ya da e-posta gönderir.

• Güçlü ve Özgün Şifre Kullanımı: Şifrenizin gücü, onu hangi sıklıkta değiştirdiğinizden daha önemlidir. Facebook şifrenizi başka bir yerde kullanmayın ve kimseyle paylaşmayın.

Nasıl yapılır?


Haber Kaynağınızın sağ üst köşesinde bir hatırlatma göreceksiniz. "Güvenlik Kontrolünü Başlat" bölümüne tıklayın ve üç kolay adımı takip edin.

2. GİZLİLİK AYARINIZI KONTROL EDİN


Gizlilik ayarı kontrolü 3 hızlı adımda bilgi ve paylaşımlarınızı sadece istediğiniz insanların görmesini sağlamanıza yardımcı olur. Kim için paylaşım yaptığınızı görebilir, hangi uygulamaları kullandığınızı kontrol edebilir ve profilinizdeki önemli bilgilerin gizliliğini denetleyebilirsiniz.

Nasıl yapılır?


Gizlilik ayarları kontrolüne masaüstündeki gizlilik kısayolları menüsünden her zaman erişebilirsiniz; ekranınızın sağ üst köşesindeki kilit imgesine tıklamanız yeterli.

3. GİRİŞ UYARILARINIZI AÇIN


Hesabınızın en üst seviyede korunması için sadece tek bir şey yapacaksanız, bu kesinlikle giriş uyarılarınızı açmak olsun. Yaygın olarak iki adımlı doğrulama olarak da bilinen giriş uyarıları, hesabınıza yeni bir cihazdan giriş yaparken ek bir güvenlik katmanı sağlar. Giriş uyarılarını açtığınızda Facebook size giriş sürecini tamamlamanız için özel bir kodu barındıran bir bildirim ya da e-posta gönderir. Bu da örneğin siz İtalya'dayken biri hesabınıza İstanbul'dan erişmeye çalıştığında, bu durumun kolayca önüne geçebilmenizi mümkün kılar.

Nasıl yapılır?


Giriş uyarılarını etkinleştirmek için Güvenlik Ayarlarınıza gidin, "Giriş Uyarıları" kısmına tıklayın, almak istediğiniz uyarı türünün (ör. kısa mesaj) yanındaki kutuyu işaretleyin ve Değişiklikleri Kaydet'i seçin.

4. GÜVENİLİR KİŞİLERİNİZİ BELİRLEYİN


Güvenilir kişiler, Facebook hesabınıza girmek için yardıma ihtiyacınız olması halinde (ör. Facebook şifrenizi unutur ve yenilemek için e-posta hesabınıza giremezseniz) başvurabileceğiniz arkadaşlarınızdır. Güvenilir kişilerinizi belirledikten sonra, hesabınıza giriş yapamadığınızda güvenilir kişileriniz bir URL aracılığıyla Facebook'tan tek kullanımlık güvenlik kodlarına erişebilir. Ardından arkadaşlarınızı arayarak güvenlik kodlarını alabilir ve bu kodları kullanarak hesabınıza erişebilirsiniz.

Nasıl yapılır?


Güvenlik Ayarlarınıza gidin, "Güvenilir Kişiler" kısmına tıklayın ve güvendiğiniz 3-5 arkadaşınızı seçin.

5. FACEBOOK İLE PAYLAŞTIĞINIZ BİLGİLERİ KONTROL EDİN


Artık Facebook hesabınızı kullanarak giriş yaptığınız uygulamalarla paylaştığınız bilgileri (beğenileriniz, fotoğraflarınız, doğum gününüz, yaşadığınız şehir vb.) kontrol etmenin kolay ve hızlı bir yolu var. Yeni i, verdiğiniz bilgileri daha sonra Uygulama Ayarlarınızdan değiştirmek yerine en başta kontrol etmenize olanak verir.

Nasıl yapılır?


Bir uygulamaya Facebook hesabınızı kullanarak giriş yaparken "Verdiğin bilgileri düzenle"ye tıklayın. Bu sekme, uygulamanın sizden talep ettiği kişisel bilgilerin bir listesini verir. Buradan her bir bilgiyi teker teker seçebilir ya da kaldırabilir, böylece uygulamayla paylaştığınız bilgileri kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, bir uygulama sizin adınıza zaman tünelinizde paylaşımda bulunacak diye endişelenmenize de gerek kalmaz; Facebook Giriş ile uygulamanın sizin adınıza paylaşım yapıp yapamayacağına karar verebilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Facebook okula dönüş için güvenlik ipuçları yayınladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN