Telefonlara 'gece görüşü' geliyor

"Mucize" madde grafen, cep telefonlarına yeni bir yetenek daha kazandırabilir. Telefonlara gece görüşü mü geliyor?

Giriş Tarihi: 18.11.2015 16:25
Telefonlara 'gece görüşü' geliyor
Termal görüntüleme cihazları, kurtarma takımlarına ve polislere büyük kolaylıklar sağlayabiliyor. Ancak bu konuda en iyi cihazlar, ağır ve pahalı olan kriyojenik soğutmaya ihtiyaç duyuyor. Ancak yeni araştırmalara göre grafen, bu sorunu da çözebilir.

Çelikten yüz kat daha sağlam olan grafen, Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacılarına göre kızılötesi sensörlerini telefonlara ilave etmeye izin verebilir. Araştırmanın başındaki isimlerden Tomas Palacios'a göre MIT'in ürettiği sensörler, "her cep telefonu ve laptop'a entegre edilebilecek kadar" küçükler.

Grafen, kızılötesi algılama yetenekleri en iyi olan maddelerden bir tanesi. Bunu bilen araştırmacılar, maddeyi kullanarak mikroskobik bir sensör geliştirdiler. Dahası grafen, sinyalleri taşımak üzere ve yongayı hava boşluğunda tutmak üzere kullanıldı. Böylece diğer cihazlarda ihtiyaç duyulan harici soğutmaya gerek kalmadı.

Yukarıda gördüğünüz gibi sensör, insan elinin şeklini algılayabildi. İlk deneme için gelecek vadeden bu sonuçlar, zaman içinde daha da geliştirilecek, böylece sensör günlük kullandığımız cihazlarda yer alabilecek. Örneğin otomobilin ön camına eklenen bir sensör sayesinde sürücünün görüşü engellenmeden gece görüşü sağlanabilecek.

Grafenle ilgili etkileyici vaatler duysak da, onu gerçek anlamda kullanacağımız ürünlerin ortaya çıkmasını hala bekliyoruz.

Hürriyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telefonlara 'gece görüşü' geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN