Türkiye'nin en iyi haber sitesi

daki 3. yılını tamamladı

Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü yerli uydusu , daki üçüncü yılını tamamladı.

Giriş Tarihi: 18.12.2015 10:44
Göktürk-2 uzaydaki 3. yılını tamamladı

18 Aralık 2012 tarihinde a fırlatılan uydu, 18 Aralık 2015 tarihi itibariyle dünya etrafında 16 bin 35 tur attı, 7 bin 522 görüntü aldı ve 18 milyon 335 bin kilometre karelik alanı taradı.

TÜBİTAK UZAY ve TUSAŞ iş ortaklığıyla üretilen ve 2,5 metre çözünürlüğe sahip , Hava Kuvvetleri Komutanlığı Ahlatlıbel Yer İstasyonuna dünyanın dört bir yanından görüntü gönderiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının uydu görüntü ihtiyaçlarını karşılayan Göktürk-2, uzay alanındaki teknoloji ve gerekli alt yapının geliştirilmesinin yanı sıra uzman insan gücünün yetişmesi imkânını da sağladı.

397 kilogram kütlesi ve 2,5 metre çözünürlüğü olan Göktürk-2 Uydusu, dünyada uygulanan uydu geliştirme yöntem ve standartlarına uygun olarak üretildi. Göktürk-2, Türkiye ve civarından aldığı anlık görüntüleri Ankara'daki yer istasyonuna gönderiyor. Yerden 686 kilometre yükseklikte, güneşe eş zamanlı yörüngeye yerleşen uydu, dünyanın herhangi bir noktasından görüntü alabiliyor. Uydu, dünyanın çevresinde 98 dakikada bir tur atıyor ve her turda Kuzey ve Güney kutup bölgesinden birer kez geçiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göktürk-2 uzaydaki 3. yılını tamamladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN