"Hedefimiz herkesi 4.5G ile tanıştırmak"

Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt, Vodafone olarak Türkiye'nin dijitalleşmesi için iki yıl önce başlattıkları Dijital Dönüşüm Hareketi stratejik yatırım programı kapsamında 5 milyar TL'lik yatırım yaptıklarını ve Türkiye için toplam yatırımlarının da 17 milyar TL'ye ulaştığını açıkladı. Öğüt, şimdi hedeflerini herkesin 4.5G teknolojisiyle tanışması konusuna odaklandırdıklarını belirtti.

Giriş Tarihi: 18.12.2015 15:31
Hedefimiz herkesi 4.5G ile tanıştırmak
Vodafone Türkiye'nin 2015-16 mali yılı ilk yarıyıl sonuçlarını ve iki yılını dolduran "Dijital Dönüşüm Hareketi"nin sonuçlarını değerlendirmek üzere düzenlenen toplantıya Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt ile Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcıları katıldı. Gökhan Öğüt, Vodafone'un son 2 yılda bir yandan bireylerin ve kurumların dijitalleşmesine katkıda bulunurken, bir yandan da Dijital Dönüşüm hedefinin bir "sektör ve ülke vizyonu" haline gelmesinde önemli rol oynadığını ifade ederek, Vodafone Türkiye'nin bu süreçte yüzde 35,9 ile toplam mobil gelir pazar payında rekor seviyeye ulaştığını, 2015-16 mali yılının ilk yarısında toplam telekom pazarının fazla büyüten ve aynı dönemde en fazla pazar payı kazanan operatör olduğunu kaydetti.

MALİ PERFORMANS

Vodafone Türkiye olarak yatırım ve büyüme açısından başarılı bir yılı geride bıraktıklarını belirten Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt,"2015 yılı bizim için özellikle genişbant yatırımlarını hızlandırdığımız, ülkemizi mobil iletişimde yeni bir aşamaya taşıyacak olan 4.5G için hazırlıklarımıza heyecanla başladığımız bir dönem oldu.Çift haneli toplam gelir büyümesini 12 yarıyıldır sürdüren şirketimiz, bugüne kadarki en yüksek yarıyıl toplam geliri olan 4,4 milyar TL'ye ulaştı.Şirketimizin Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kr'ı yüzde 29,6 artışla bugüne kadarki en yüksek yarıyıl seviyesi olan 848 milyon TL'ye yükseldi. Faaliyet krımız ise aynı dönemde 301 milyon TL olarak gerçekleşti" dedi.

TOPLAM ABONE SAYISI 21,6 MİLYONA ULAŞTI

2015-16 mali yılının ilk yarısında toplam 814 bin net abone kazanarak mobil telekom pazarında "en çok net abone kazanan operatör" olduklarına dikkat çeken Öğüt, "Toplam abone sayımız 21,6 milyona ulaşırken, faturalı abone sayımız da 9,2 milyona çıkarak toplam bazımızın yüzde 43'ünü oluşturdu. Ocak 2015'te yaptığımız sabit internet lansmanı ile sabit genişbant abone sayımız da geçen yılın aynı dönemine göre üç katına çıkarak 183 bine ulaştı" dedi. Artan abone sayısına bağlı olarak Türkiye'de hızlı bir gelişim gösteren veri devriminin de lideri olduklarını ifade eden Öğüt, "Akıllı cihaz penetrasyonumuz yüzde 53 seviyesine çıkarken, her iki Vodafone abonesinden biri akıllı telefon sahibi oldu. Buna bağlı olarak, abonelerimizin veri kullanımı yüzde 140 artışla 43,9 bin terabayt'a yükseldi. Bu da mobil veri gelirlerimizde yüzde 92'lik artışı beraberinde getirdi" diye konuştu.

"4.5 G İLE MOBİL İLETİŞİMDE ÇAĞ ATLAYACAĞIZ"

2016 yılında telekomünikasyon sektörünün en önemli gündem maddesinin 4.5G teknolojisi olacağına dikkat çeken Öğüt, şöyle devam etti:

"Hem sektörümüz hem de ülkemiz 4.5G ile mobil iletişimde çağ atlayacak. Biz de Vodafone Türkiye olarak 10'uncu yaşımızı 4.5G gibi büyük ve anlamlı bir yatırımla taçlandıracak olmanın heyecanı içindeyiz. 4.5G ihalesi, satın alma ve 3G sonrası Türkiye pazarına yaptığımız üçüncü büyük yatırım niteliğini taşıyor. Herkesin hayatında köklü değişiklikler yaratacağına inandığımız 4.5G teknolojisine çekirdek şebekemiz, SIM kartlarımız, akıllı cihazlarımız, mağazalarımız ve insan kaynağımız dahil her anlamda hazırız. Diğer yandan, 4G ve üstü teknolojilerde 30 yıllık global deneyime sahibiz. Bugün 19 ülkede 4G, 5 kıtada ve 15 ülkede ise 4.5G hizmeti veriyoruz. 77 ülkede ise 4G uluslararası dolaşım hizmeti sunuyoruz."

Gökhan Öğüt, 5G'de de öncü çalışmalara imza attıklarını belirterek, "Tüketici ne ister, çok iyi biliyoruz. Şimdi bu deneyimimizi Türkiye'ye taşıyacağız. Aldığımız frekansları global deneyimimizle birleştirerek Nisan 2016 itibariyle tüketicilerimize en hızlı, kapasiteli, yaygın ve kaliteli 4.5G hizmetini sunacağız. Vodafone Türkiye olarak, Dijital Dönüşüm ile büyümeyi ve ülkemizde önce 4.5G ardından 5G teknolojileri ile şekillenecek, fiber ağların evlere, binalara kadar gitmesi ile oluşacak 'Gigabit Toplumu'nun oluşmasına liderlik etmeyi sürdüreceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Hedefimiz herkesi 4.5G ile tanıştırmak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN