Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Linyit külünden yapı malzemesi üretildi

nde, endüstriyel fabrikalarda enerji üretiminde kullanılan linyit kömürünün atık küllerinden, tuğladan hafif ve briketten daha dayanıklı yapı malzemesi üretildi.

Giriş Tarihi: 24.12.2015 15:05
Linyit külünden yapı malzemesi üretildi

nde (NÜ) yürütülen çalışmalar sonucunda, endüstriyel fabrikalarda enerji üretiminde kullanılan linyit kömürünün kazan altı olarak tabir edilen atık küllerinden tuğladan hafif ve briketten daha dayanıklı yapı malzemesi üretildi.

NÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi , yaptığı açıklamada Niğde'de bulunan bir endüstriyel fabrika yöneticisinin atık kül sorunlarına çözüm bulunmasına yönelik talebi doğrultusunda çalışma başlattıklarını söyledi.

Laboratuvar ortamında lisans öğrencileriyle birlikte yürüttükleri çalışma sonucunda brikete göre yüzde 20 dayanıklı ve tuğladan yüzde 10 daha hafif yapı malzemesi ürettiklerini belirten Sağlamtimur, geliştirdikleri yapı malzemesiyle depolanamaz katı atıklara yeni bir kullanım alanı oluşturulacağını ve inşaat sektöründe önemli ekonomik kazanımlar sağlanacağını dile getirdi.

Sağlamtimur, çalışma kapsamında atık küllerin değerlendirilebilmesi için yaklaşık 2 yılda binlerce deney yaptıklarını ve külün kazandırdığı avantajları gözlemlediklerini belirtti.

İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Bilgil de hafiflik ve dayanıklılık özelliği kazandırdıkları yapı malzemesinin inşaat sektöründen talep görmeye başladığına işaret etti.

Bilgil, deneme amaçlı ürettikleri kütlelerin seri üretiminin yapılabilmesi için bazı firmalardan teklif aldıklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Linyit külünden yapı malzemesi üretildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN