Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yakında evlerimizde olacak

çözünürlük, diğer ismiyle Ultra High Definition (), televizyonlarda 3840x2160 çözünürlüğü görebiliyor ve geleceğin görüntü standardı olarak ifade ediliyor.

Giriş Tarihi: 29.12.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 29.12.2015 16:00
4K yakında evlerimizde olacak

Bugün evlerimizde kullanılan televizyonların büyük bir kısmı 1920x1080, yani FullHD çözünürlükte. FHD ile basit bir kıyaslama yaparsak, isminden de anlayacağınız üzere 'nın 4 katı yüksek çözünürlük sunduğunu söyleyebiliriz. 4K televizyonlarda 8 milyonun üzerinde aktif piksel oluşturulabiliyorken FHD televizyonlarda bu rakamın 2 milyon civarında olduğunu ekleyelim.

4K dijital sinemada ise, film gösterim salonlarındaki çözünürlük olarak 4096x2160 elde ediliyor. Zaten 4K'nın doğuşunun arkasında sinema sektörü var.

4K nasıl doğdu?

4K, aslında pek yeni bir teknoloji değil. Hollywood'un önemli film stüdyolarının bir araya gelerek Mart 2002'de kurdukları Digital Cinema Initiatives LLC (DCI), eski yöntemlerle hazırlanan filmlerin hem maliyetinin yüksek olması hem de dayanıksız olmaları sebebiyle yeni bir çözüm arayışına girdi ve 4K da böyle ortaya çıktı. Dijital, rahat taşınabilir, daha uygun fiyatlı ve daha yüksek görüntü kaliteli.

4K ne sunuyor?

4K, 2006'dan bu yana birçok sinemada kullanılıyordu. Son 1-2 yıldır da evlerimize girmeye başladı. 4K , an itibarıyla en keskin görüntüyü en fazla detayı sunabiliyor. Bir su altı belgesi izliyorsanız, su detaylarından deniz bitkilerine, balıklara kadar hemen her şeyi en yüksek netlikte izleme şansınız var. Diğer çözünürlüklerle kıyaslandığında da görüntü keskinliği net bir şekilde anlaşılabiliyor.

Devamı için tıklayın.

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4K yakında evlerimizde olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN