Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enfeksiyon ölümlerinin önüne geçecek 'bakteri kiti'

OMÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çoban ölümlere neden olabilecek bazı enfeksiyonlara karşı hızlı tanı konulmasını sağlayan bakteri direnci kiti geliştirdi.

Giriş Tarihi: 29.12.2015 12:07
Enfeksiyon ölümlerinin önüne geçecek 'bakteri kiti'

(OMÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi 'ın geliştirdiği kit ile bazı enfeksiyonlara yol açan bakteri türü hızla belirlenerek uygun antibiyotik tedavisine başlanabiliyor.

Prof. Dr. Çoban, yaptığı açıklamada insan hayatında ölümlere sebep olan enfeksiyonların hızlı şekilde tanınarak uygun antibiyotiğin verilmesi için "stafilokok" (staphylococcus aureus) adlı bakterinin direncinin geliştirilmesi üzerinde 10 yıldır araştırma yaptığını söyledi.

Çalışmasını geliştirip Türk Patent Enstitüsünden kısa süre önce patent aldığını anlatan Çoban, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 10 yıl önce başladığım çalışmayı tamamlayarak insanlığın hizmetine sunduk. Stafilokok türü bakteriler deri, yumuşak doku, eklem, kemik, kan dolaşımı ve akciğer başta olmak üzere birçok farklı doku üzerinde ölümlere varan enfeksiyonlara neden olabiliyor. Ancak enfeksiyonlara hangi tür bakterinin neden olduğu ve hangi antibiyotiğin verilmesi gerektiği yönünde yapılan testler uzun sürüyordu. Mevcut bakteri direncini geliştirerek kit haline getirdim. Geliştirdiğim kit ile enfeksiyona neden olan bakteri türü çok hızlı şekilde belirlenerek uygun antibiyotik tedavisine başlanabiliyor ve böylece ölümlerin önüne geçildiği gibi hastanın tedavi süresi de kısalmış oluyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enfeksiyon ölümlerinin önüne geçecek 'bakteri kiti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN