"Kırılmaz" bariyeri kırdı!

Giriş Tarihi: 29.12.2015 15:21 Güncelleme Tarihi: 29.12.2015 15:22
Samsung Kırılmaz bariyeri kırdı!

Güney Koreli iki üretici ne zaman seri üretime geçecek?

Anlaşılan ve , 14 nm NAND flaş bellekle birlikte pazarı bir hayli hareketlendirecek. Japon ve Amerikalı şirketlerin görünürde herhangi bir planı yok. Toshiba, 15 nm'den sonra herhangi bir ürün geliştirmesi yapmayacağını duyurdu. Micron ve Intel ise PRAM türündeki başka bir çözüme odaklandı. Bu boş alan Samsung'la SK Hynix'in ilerlemesi için gayet ideal.

ETNews'in endüstri kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Samsung, 14 nm flat NAND flaşın geliştirme sürecinde sona geldi. 2016'nın ilk yarısında 14 nm NAND flaşlar seri üretim bandına girecek. Koreli şirket 31 Ocak'ta düzenlenecek olan ISSCC etkinliğinde 14 nm'lik yeni çözümünü göstermeyi planlıyor. SK Hynix ise Samsung'un gerisinde. Şirket bu yıldan itibaren 14 nm NAND flaş üstünde çalışmalara başladı. 2016 yılının ilk yarısında gelişme süreci bitecek. Seri üretim ise ancak yıl sonunda olacak görünüyor.

14 nm NAND flaşın avantajı nedir? Ne gibi yararları var?

Samsung'un 14 nm'lik ürününü 16 nm'lik ürünle karşılaştırırsak arada %12.5'lik alanın azaldığını görüyoruz. Bununla birlikte maliyet azalıyor ve Wafer'dan çıkarılan NAND çip sayısı da artıyor. 14 nm NAND flaş çözümü, 15 veya 16 nm'ye göre daha az elektrona sahip. Daha az elektron sayısı, veri okuma ve yazmada daha az hata demek.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsung "Kırılmaz" bariyeri kırdı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN