Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'deki veriler Konya'da izlenecek

Dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı 'deki veriler, KTO Karatay Üniversitesinde kurulan laboratuvarda izleniyor.

Giriş Tarihi: 5.1.2016 12:18
CERN'deki veriler Konya'da izlenecek

Dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı Avrupa Nükleer Araştırma Merkezindeki () Büyük İyon Çarpıştırıcısı Deneyi (ALICE) verileri, KTO Karatay Üniversitesinde analiz edilmek üzere depolanıyor.

CERN ALICE Deney Grubu Üyesi ve KTO Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi Nanoteknoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ayben Karasu Uysal, Türkiye'nin geçen yıl mayıs ayında CERN'e "Ortak Üye" olduğunu anımsattı.

CERN deneylerinde Türkiye'den 15 üniversite ve 120'den fazla araştırmacının katıldığını aktaran Uysal, "CERN'de kullanılan aygıtlar, hızlandırıcılar ve dedektörlerdir. Hızlandırıcılar, parçacıları çok yüksek hızlara çıkarıyor ve birbirleriyle ya da durgun hedeflerle çarpışmalarını sağlıyor. Dedektörler ise bu çarpışmaların sonucunu ölçüp kaydeden gelişmiş cihazlardır" dedi.

Uysal, atomların çarpıştırıldığı CERN'deki deneylerde fizik verisinin 2009 yılından itibaren sağlandığını belirterek, veri akışının küresel bilgisayar ağı (GRID) ile gerçekleştiğini bildirdi.

"CERN'i Konya'ya taşımış oluyoruz"

CERN ALICE deney grubuna oy birliğiyle kabul edilen KTO Karatay Üniversitesi ekibi, antimadde, Higgs Bozonu, Kuark-Gluon Plazması ve Büyük Patlama, karanlık madde ve karanlık enerji konularının aydınlanması için çaba sarf ediyor.

Doç. Dr. Uysal, sistemle ALICE bilgisayarlarındaki verileri izlediklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

"CERN'deki gelişmeleri bundan sonra Konya'da üniversite içinde kurduğumuz laboratuvarda inceliyoruz. Şu anda veri akışı gerçekleşiyor. Bunun yanında fizik çalışmalarına devam ediyoruz. CERN'i Konya'ya taşımış oluyoruz. CERN ALICE deneyindeki ilk ve tek Türk grubuyuz. Başarılı, özellikle çok sayıda kadın Türk bilim insanını CERN'e yönlendirmeyi çok istiyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CERN'deki veriler Konya'da izlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN