Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan

Bilgisayar destekli gelişmiş ler uzakta değil.

Giriş Tarihi: 5.1.2016 14:24 Güncelleme Tarihi: 5.1.2016 14:25
Nvidia'dan süper bilgisayar

Nvidia, CES 2016 kapsamında gerçekleştirdiği etkinliğinde yeni ürünü Drive PX 2'yi görücüye çıkardı. Drive PX 2, sürücüsüz otomobiller için tasarlanan bir bilgisayar ve "süper bilgisayar" olarak da tanımlanıyor. Ufak bir karşılaştırma yapan yetkililer, bu bilgisayarın gücünün 150 tane Macbook Pro'nun toplam gücüyle eşdeğer olduğunu bildiriyor.

Drive PX 2'de iki tane Nvidia Tegra işlemci var. Ayrıca toplamda 12 çekirdekli iki tane grafik işlemcisi bulunuyor. Bu donanım, saniyede 2800 görüntü gösterebilecek kadar güçlü. Nvidia CEO'su Jen-Hsun Huang, yeni cihazın gücünü 150 tane Macbook Pro'nun gücüyle karşılaştırıyor. Cihaz, destek verdiği sürücüsüz ler için çevreden hızlı bir şekilde veriler toplayarak yol, trafik durumu ve yayalar da dahil birçok konuda hesaplamalar yapacak. İşlem kabiliyetlerinin çok kuvvetli olduğu bildiriliyor.

Nvidia'nın Otomotiv Yöneticisi Danny Shapiro, daha önce hazırladıkları Drive PX'i test ettiklerini ve bu bilgisayarın sürücüsüz otomobiller için yeterli gücü sağlayamadığını fark ettikleri için Drive PX 2'yi hazırladıklarını bildiriyor. Bu yeni donanım, çok daha güçlü ve sıvı soğutma özelliğini de barındırıyor. Ve bir de doğru veriler için Nvidia Drivenet isimli çalışma var.

Son olarak CEO'su Jen-Hsun Huang, yeni bilgisayarın testleri için ilk olarak Volvo ile çalışmaya başladıklarını bildirdi.

Yeni bilgiler geldikçe haberdar edeceğiz.

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nvidia'dan süper bilgisayar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN