Türkiye'nin en iyi haber sitesi

g askerler geliyor!

Ordusu, çok ses getiren yeni projesini duyurdu.

Giriş Tarihi: 25.1.2016 00:13
Cyborg askerler geliyor!

Filmlere konu olan g, "sibernetik organizma" teriminin kısaltması olarak biliniyor. Cyborg terimi ise ilk olarak 'li bilim insanları Manfred Clynes ve Nathan S. Kline tarafından 1960'lı yıllarda ortaya atılmıştı. Hollywood tarafından da bir zamanlar yoğun şekilde kullanılan cyborg terimini ilerleyen yıllarda çok daha fazla duyacağız gibi görünüyor.

Çünkü ABD Ordusu, geçtiğimiz gün insan aklı ile bilgisayarlar arasında köprü oluşturabilecek bir implant edilebilen sinir arayüzü geliştirdiklerini duyurdu. Yeni program, beyin ve dijital dünya arasında veri transferi bağı kurmayı amaçlıyor. Yani ABD, askerlerini birer cyborg'a dönüştürmeyi planlıyor.

Diğer taraftan Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Dairesi(DARPA) halihazırda bu proje üzerinde çalışıyor ancak henüz bu konuda çok ilerleme kaydedebilmiş değiller. Belirtilene göre program, şu an için yalnızca 100 kanal üzerinden iletişim kurulabiliyor. Ancak DARPA aynı anda 1 milyon nöron ile iletişim kurabilecek bir sistem geliştirmek için çalışıyor.

Ayrıca bu program, makine ve beyni birbirine bağlayarak mevcut beyin yeteneklerinin arttırılabilmesini sağlayabilir.

Sinirsel Mühendislik sistem Tasarımı (NESD) adı verilen bu proje için bu projenin yöneticilerinden Phillip Alvelda şöyle konuştu; "Bugünün en iyi beyin-bilgisayar arayüz sistemleri, iki süper bilgisayarın eski bir modem kullanarak birbirleriyle konuşmaya çalışması gibi. İnsan beyni ile modern elektronik arasındaki kanalı açacak şekilde geliştirdiğimiz zaman ne olacağını hayal edin."

DARPA'ya göre bu program ayrıca, yeni sağlık terapileri için de temel oluşturabilir. Mesela işitsel ve görsel sağlık problemleri bulunan insanların sorunlarının giderilmesini sağlayabilir.

DARPA, bu projede hedefe ulaşılabilmesi için öncelikle nörobilim, sentetik biyoloji ve düşük güç elektroniği gibi alanlarda gelişime ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Öte yandan insan beyninin doğrudan bilgisayarlarla iletişim kurabilmesi devrim niteliği taşıyor. Çok büyük bir potansiyeli bulunan bu projenin insan yararına kullanılması da çok büyük önem taşıyor.

Emre Çetinkaya

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cyborg askerler geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN