Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk defa 7'de olacak!

Giriş Tarihi: 28.1.2016 12:20
İlk defa iPhone 7'de olacak!

Yeni nesil hakkındaki tahminler, öngörüler ve daha fazlası...

kahini Ming-Chi Kuo'nun başrolünde yer aldığı yepyeni öngörü raporu vizyona girdi. İşin şakası bir yana ünlü analist yine yapacağını yaptı ve ilgi çekici tahminlerini müşterileri ile paylaştı.

Kuo'ya göre Apple, iPhone 7 Plus'ın premium modelini çıkarak. Analist bu cihazda çift kamera sisteminin yer alacağını ileri sürdü. Optik görüntü sabitleme ve optik yakınlaştırma yetenekleri olan bu kameranın arkasındaki teknoloji ise Apple'ın geçen sene 20 milyon dolara satın aldığı İsrailli LinX Computational Imaging'ten geliyor.

Görüntü verilerinin iki ayrı sensörden alınıp birleştirilmesi, 2-3x optik yakınlaştırma özellikleri için bir ilk olacak. En azından Kuo böyle olduğunu düşünüyor. Analiste göre iPhone 7 gönderilerinin yaklaşık %30'unda çift kameralı model olacak. CMOS sensörlerinin ana tedarikçisi ise yüksek ihtimalle Sony olacak.

Öngörü raporuna göre 4.7 inç'lik ve 5.5 inç'lik iPhone 7 Plus dışında, en başta da belirttim gibi premium iPhone 7 Plus var. Diğer bir deyişle iPhone 7 Plus'ın tek ve çift kameralı modellerini göreceğiz.

İşin içindeki asıl temele şu LinX'in teknolojisine biraz daha yakından bakalım. LinX kameralarında bir dizi sensörle aynı zamanda birden fazla görüntüyü yakalama imkanı sundu. İsrailli şirket daha önce yaptığı açıklamada (Satın alından önceki dönemde) bu kameraların alan derinliğini ölçtüğünü ve üç boyutlu haritalar oluşturduğunu belirtmişti. LinX'e ait küçük kamera modüllerinin diğer artılarından biri de düşük ışık ve standart kapalı koşulllarda daha hızlı ve daha kaliteli fotoğraflar çekebilmesi. Şirket bu teknolojinin hantal bir cihaza gerek kalmadan SLR fotoğraf makinelerinin görüntü kalitesini sunabildiğini de iddia etmişti. LinX'in geliştirdiği çözüm otomatik arka plan kaldırma, 3 boyutlu nesne modelleme ve yüz tanıma gibi özelliklerin de yolunu açıyor.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk defa iPhone 7'de olacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN