'tan şok edici karar!

Güney Koreli şirket maddi olarak zor günler mi geçiriyor?

Giriş Tarihi: 1.2.2016 14:41 Güncelleme Tarihi: 1.2.2016 14:41
Samsung'tan şok edici karar!

Çin basınına ve Koreli sektör kaynaklarına göre Samsung Display, L5 LCD üretim hattını (Ekipmanlarını) Çinli tedarikçi Truly'e satmaya karar verdi. Satış 50.88 milyon dolar karşılığında gerçekleşecek. Kaynaklar satışın kesinleştiğini de belirtiliyor.

L5, dizüstü bilgisayarlar, monitörler, 32 inç'lik TV'ler vs... için küçük ve orta ölçekli LCD paneller üreten bir tesis. Aylık 100 bin ile 120 bin arasında üretim kapasitesine sahip. Fakat geçen senenin sonundan beri bu hatta faaliyetleri durdurdu. Kaynaklar ekipmanların eskidiğini ve Samsung'un OLED işine yatırım yapmak istediğini söylüyor. Bununla birlikte Samsung, L4 ve L5 hatlarını elden çıkararak yıpranmış olan küçük ve orta ölçekli LCD hatlarını da temizlemek istiyor.

, LCD yerine OLED176'ya odaklandı. Şirket geçtiğimiz sene Çinli akıllı telefon satıcılarına OLED panel temin ederek yükselişe geçmişti. Ayrıca 2015'in 4. çeyreğinde orta ve küçük ölçekli OLED panellerin satışlarında önemli derecede artış olmuştu. Görünüşe göre bu sene OLED ekran sadece üst seviye telefonlarda değil, giriş ve orta segment telefonlarda da olacak. Samsung'un (Ayrıca LG de dahil) giriş ve orta seviye modeller üstünde uygulamaya koyduğu OLED stratejisi var.

Samsung büyümekte olan piyasalara yanıt vererek müşteri sayısını da arttırmaktan yana. Ayrıca OLED panellerin sadece telefonlarla sınırlı kalacağını düşünmeyin. Samsung giyilebilir cihazlar, gözlükler ve farklı ürünler için OLED panel üretecek. Samsung, L5 üretim ekipmanlarını sattıktan sonra yüksek ihtimalle piyasadaki hızlı değişikliğe yanıt verecek bir üretim hattı kuracak görünüyor.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsung'tan şok edici karar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN