denizin altında ne arıyor?

ilk prototiplerini test etmeye başladı.

Giriş Tarihi: 2.2.2016 00:15 Güncelleme Tarihi: 2.2.2016 11:42
Microsoft denizin altında ne arıyor?

Google, Microsoft veya Facebook. Bu firmalar verdikleri hizmetler gereği gerçek anlamda devasa zlerine ihtiyaç duyuyorlar. Bu veri merkezleri ise firmalar için ciddi bir maddi yük oluşturuyor. Veri merkezleri kurulduktan sonra ise soğutması ve bakımları için ekstra masraf gerekiyor. Ancak görünüşe göre bazı teknoloji şirketlerinin bu konuda farklı planları var.

Mesela Microsoft bu şirketlerden birisi. bir süredir veri merkezlerini denizin altına taşıma fikrine sıcak bakıyordu. The New York Times'ın raporlarına göre Microsoft, bu anlamda ilk somut adımlarını da atmaya başlamış. Belirtilene göre şirket bu projesine "Project Natick" ismini vermiş ve bu konudaki ilk prototiplerini hazırlamış.

Geçtiğimiz yaz aylarında "Leona Philpot" ismi verilen özel bir prototipi Pasifik açıklarında bir kilometre derine yerleştiren firma, aradan geçen yaklaşık 100 günün sonunda oldukça verimli sonuçlar almış. İsmini bir Halo karakterinden alan Leona Philpot, 100'den fazla sensörü sayesinde hem içindeki hem de dışındaki koşulları gözlem altına alabiliyor.

Bir süredir ciddi ciddi denizin altında veri merkezi kurmayı planlayan Microsoft, yine oldukça yüksek maliyetli bu projeyi riske atmayacak ve yapacağı uzun testler sonucunda bu proje hakkında kararını verecektir.

Emre Çetinkaya

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Microsoft denizin altında ne arıyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN