Türkiye'nin en iyi haber sitesi

artık da

Bir çalışanı, kurduğu düzenekle güncel haberler, hava durumu ve sesli komut özelliklerini daki sına taşıdı.

Giriş Tarihi: 3.2.2016 16:52 Güncelleme Tarihi: 3.2.2016 16:54
Android artık aynada
'Nesnelerin İnterneti' adı verilen kavram önceleri sadece bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz sıra dışı tasarımlardı. Ama artık günümüzde, lambalar, buzdolapları ve hatta gardıroplar gibi gündelik eşyalar bile "akıllandı."

Her sene yeni yılın tasarımlarını kullanıcılarla buluşturan CES Teknoloji Fuarı'nda ise bu yıl akıllı eşyalar her şeyden çok ilgi gördü. Dev dokunmatik ekranlı buzdolaplarından, üzerindeki cep telefonlarına otomatik bağlanan cam masalara kadar sıra dışı tasarımlarla tanıştık.

Ancak fuarda yer bulamayan başka tasarımlar da var. çalışanı Max Braun, filmlerdeki gibi bir sına sahip olmak için arayüzü kullandı.

Piyasada benzer ürünler olduğunu ancak kendi istediği şeyi bulamadığını söyleyen Braun, çift yönlü bir ayna, görüntüleme paneli ve bir kontrol kartı kullanarak bu basit tasarımı ortaya koydu. Braun, en kısa zamanda fikrini geliştirip daha kullanışlı hâle getirmek istiyor.

Aynanın sağında tarih ve saat, solunda ise hava durumu ve güncel haberler yer alıyor. Ekranı kasten renksiz tutan Braun, Android API (Uygulama Programlama Arayüzü) yoluyla bilgileri güncelliyor.
Ayrıca yakın zamanda trafik durumu, anımsatıcılar ve benzeri kartlar da ekleyecek. Google'ın sesli arama özelliği sayesinde aynaya sesli komutlar da verilebilecek.

Ekran sadece birkaç milimetre kalınlığında ve aynanın içine gömülü vaziyette. Ecza dolabı ise hâlen kullanılabilir vaziyette. Braun sadece birkaç yüz satırlık kod yazdığını, zamanla Chromecast, Nexus Player ve Fire TV gibi platformları da entegre etmeyi planladığını anlatıyor.

Al Jazeera Turk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Android artık aynada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN