Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, 7'de yine bir ilke imza atacak

Giriş Tarihi: 17.2.2016 10:50 Güncelleme Tarihi: 17.2.2016 10:56
Apple, iPhone 7'de yine bir ilke imza atacak

Bahsedilen EMI teknolojisi nedir? Ne işe yarıyor?

, iPhone 7'de elektromanyetik dalgaları bloklayacak. Bu girişim sayesinde cihazın performansı artacak ve insanların elektromanyetik korkusunun da daha fazla önüne geçilecek.

ETNews'in sanayi kaynaklarına dayandırdığı raporuna göre 7'nin bileşenlerinde EMI koruma kalkanı (EMI Shield) yer alacak. EMI (Elektromanyetik Engelleme), Apple'ın radyo frekansı, bağlantı (WiFi LAN, Bluetooth) çiplerini, uygulama işlemcisi (Application Processor/Yani A10) ve modemlerini olduğu gibi kapsıyor.

Bu koruma teknolojisi baskılı devre kartı (PCB/Printing Circuit Board) ve konnektörler için uygulanıyordu, fakat ilk defa büyük ana çiplerin çoğu üstünde uygulanacak.

EMI teknolojisi uygulandığında beklenmedik ortaya çıkan sinyaller önlenebilir. Ayrıca devre kartları daha ayrıntılı biçimde monte edilebilir. Bununla birlikte daha ayrıntılı yapılan montajla birlikte alan daha çok artacaktır. Artan alan ise daha yüksek değerde pil için yol oluşturabilir. Ama bununla birlikte yeni üretim sürecinde maliyet daha yükseliyor.

Kaynaklar iPhone 7'deki EMI işleminden Güney Koreli StatsChipPac ve Amkor'un sorumlu olduğunu belirtti. EMI kalkan teknolojisi ultra incelikte metalle yüzeyi kaplayan bir süreç olarak gerçekleşir. Sorumlu şirketler ince metal koruyucuyu kapsayan püskürtme kullanarak işlemi yapıyor. Apple EMI teknolojisini geçen sene piyasaya sürdüğü Apple Watch'ta yer alan S1'de kullanmıştı. Cupertino'lu şirket 'de aynı çözümü kullanmak için geçen seneden bu yana proje üstünde çalışıyor. Uzun zamandır da EMI teknolojisini uygulayacak ortaklarla görüşmeler yaptı.

Apple'ın satmaya çalıştığı garip ürünler

StatsChipPac ve Amkor ise geçen yılın sonundan bu yana EMI Shield için Koreli püskürtme ve işleme yapan birçok şirketle sözleşme imzaladı. Bu sözleşmeler milyonlarca dolarlık ve ek sözleşmeler de bu yılın ilk yarısında gerçekleşecek. Apple'dan sonra EMI'ye diğer üreticilerin de ağırlık vermesi yüksek olasılık.

İsimsiz bir kaynak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Çiplerin teknolojileri gelişti ve saat hızları arttı. Bununla birlikte 3D Touch ve başka özellikler de mobil cihazlara ekleniyor. Burada elektromanyetik dalgaların ve sinyallerin azaltılması önemli bir konu olarak ortaya çıkıyor. Diğer akıllı telefon üreticileri de çipler ve bileşenler üstünde EMI'yi uygulamak isteyebilir."

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Apple, iPhone 7'de yine bir ilke imza atacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN