Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İnternet 10 kat daha lanıyor"

Giriş Tarihi: 28.3.2016 10:42
İnternet 10 kat daha hızlanıyor

Genel Müdür Yardımcısı , 10 Gbps (Gigabit per second) ı başarıyla test edildiğini söyleyerek evlere de bu hizmeti verebilecek teknolojiye ulaştıklarını belirtti.

Genel Müdür Yardımcısı , internet ının 10 kat artarak 10 Gbps hıza ulaşacağını açıkladı. İnternetteki bağlantı hızının katlanmasıyla 20 GB Blu-Ray filminin 19 saniyede, 15 şarkılık bir müzik albümünün 0,2 saniyede ve 1 GB dosyanın ise 0,8 saniyede indirilebileceğini söyleyen Kuruöz, "Bir süredir 10 Gbps hızı evlere ulaştırmak için çalışan ve teknolojisiyle bu güce ulaşan Turkcell, bu hızı ilk kez Turkcell Teknoloji Zirvesi'nde deneyimletti. 10 Gbps hızındaki internet, film ve müzik indirmekten online oyunlara kadar pek çok alanda kullanıcılara eşsiz kolaylıklar sağlayacak. Yüksek hızı sağlayabilecek kapasiteye ulaştık. Bu hızı 2017 yılında 40 Gbps'ye, 2020 yılında ise 100 Gbps'ye yükseltmeyi planlıyoruz" dedi.

"FİBERDE BİRİNCİYİZ, HIZDA DA BİRİNCİLİĞİNİ DEVAM ETTİRECEĞİZ"

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, Turkcell'in teknolojideki gücüne dikkat çekerek, "Böyle bir hıza network olarak hazırız. Türkiye'yi 1000 Mbps ile Turkcell tanıştırdı. Şimdi de evleri 10 Gbps ile yine ilk defa biz tanıştırmayı planlıyoruz. 35 bin 269 kilometrelik ağımızla 1.000 Mbps hızında interneti 2,4 milyon hanenin kapısına götürdük. Fiber abone sayısında birinci olan Turkcell, yeniliklerde ve hızda da lider olmaya devam edecek şeklinde konuştu.

İnternet kullanıcılarının, 10 Gbps hızın yarattığı farkı görmelerini sağlamak amacıyla Turkcell Teknoloji Zirvesi'nde test odası kurduklarını da vurgulayan Kuruöz, "Türkiye'de evlere kadar fiber interneti götüren öncü telekomünikasyon firması olarak fiber yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Dünyada katma değerli hizmetlerin çoğalması, veriye daha hızlı ulaşma ihtiyacı ile kesintisiz ve kaliteli iletişim gereksinimlerinin artması hızlı interneti hayatın önemli bir parçası haline getirdi. Yüksek hızlarda fiber internet sayesinde Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşmesi yolunda güçlü bir adım atarak Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması yolunda katkı sağlıyoruz diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İnternet 10 kat daha hızlanıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN