Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Nokta ' metropoller ile yarışıyor

Giriş Tarihi: 31.3.2016 15:34 Güncelleme Tarihi: 31.3.2016 15:50
'Nokta İstanbul' metropoller ile yarışıyor

'nin internette ilk milli alan adları ".ist'' ve  ".''  global satışlarda diğer ülke şehirleriyle kıyasıya rekabet ediyor.

İLK MİLLİ ALAN ADI

Büyükşehir Belediyesi'nin (), İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu'na () alan adları için su kabul edildi. Böylece İstanbul, ".istanbul" ve ".ist" halinde ilk milli alan adı kullanıma açılmış oldu. 'de ilk defa bir şehir ismini alan adı uzantısı olarak internet ortamına taşıyan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin projesi ".istanbul" ve ".ist" gibi üst düzey alana sahip dünyada nadir şehirlerden biri haline geldi.

"İSTANBUL MARKASI ÖN PLANDA OLMALI"

Proje hakkında bilgi veren İBB Medya A.Ş. Genel Müdürü , 27 Ocak'ta başlayan alan adı satışlarının her geçen gün artarak devam ettiğini söyledi. 31 Mart tarihinin belgeli kayıt döneminin son günü olduğuna dikkat çeken Kaplan konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:
"Bu konu İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ilk geldiğinde, Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş, 'Bizim ne işimiz var. Metroyla, havayla, yolla, suyla uğraşalım' diyebilirdi. Ama bunu da yapın dedi. İstanbul markası diğer global şehirler arasında ön planda olması gerekiyor. Global satışlarda ilk 3 şehir arasındayız. 31 Mart tarihi itibariyle inanılmaz derecede başvuru var."

"SADECE İSTANBUL'U DEĞİL DÜNYAYI İLGİLENDİRİYOR"

Nokta İstanbul projesinin sadece İstanbul'la sınırlı olmadığını ifade eden İBB Medya A.Ş. Genel Müdürü Bekir Kaplan, en çok talebin yurtdışından geldiğini açıkladı. Projede sonraki aşamalar hakkında da konuşan Kaplan, "Bu proje İstanbul'u değil, tüm 'yi hatta dünyayı ilgilendiriyor. Başvuruları en çok yurtdışındaki kişilerden, şirketlerden alıyoruz. Çünkü bir İstanbul özlemi var, İstanbul ismi var. Bundan sonra 5 Nisan - 5 Mayıs tarihleri arasında müzayede başvuruları başlayacak. Yani bir isme iki farklı yerden başvuru varsa onun müzayedesi var. Asıl final 5 Mayıs -10 Mayıs tarihleri arası internetten açık arttırmayla alan adı açık artırması olacak. Bir yarış olacak orada" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Nokta İstanbul' metropoller ile yarışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN