ile ’yi hızlandırıyor ve teknolojileri millileştiriyoruz”

Giriş Tarihi: 1.4.2016 15:15 Güncelleme Tarihi: 1.4.2016 15:18
“4.5G ile Türkiye’yi hızlandırıyor ve teknolojileri millileştiriyoruz”

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 1 Nisan’da gerçekleştirilen törenle ’de çağı resmen başladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene ’u temsilen Türk Telekom Bireysel İş Birimi CEO’su katıldı.

BTK tarafından düzenlenen basın toplantısında , " olarak 'yi 'yi gelecek yıllara taşıyacak önemli bir dönüm noktası olarak görüyoruz. Frekans ihalesine ödenen toplam 3,35 milyar avroluk rakam, 'nin ekonomik gelişimine katkı için çok önemli. 'deki altyapının zenginleştirilmesi ve 4.5G'ye dayalı geleceğin Türkiye'de üretilen teknolojilerle kurgulanması stratejimizin önemli bir parçasını oluşturuyor. Son 10 yıldır 20 milyar TL'yi aşan yatırımımızla Türkiye'nin 81 ilini fiber ağlarla döşemekle kalmadık şebekemizde kullandığımız ekipmanların millileştirilmesi için de yoğun bir emek sarf ettik.

MİLLİ ALT YAPIYA DESTEK VERİYORUZ

Türkiye'nin ilk baz istasyonu olan ULAK'ta Ar-Ge şirketimiz Argela ile tasarım aşamasından geliştirmeye kadar tüm süreçlerinde rol aldık ve operatör olarak da ilk siparişi verdik. Ayrıca, Nokia ile yaptığımız anlaşmayla baz istasyonlarının beyni olarak kabul edilen temel ekipmanların Çorlu'daki fabrikada Türk Telekom'a özel üretilmesini sağlıyoruz. Milli altyapıya verdiğimiz desteğin yanı sıra, Türk Telekom olarak kendi milli yazılımlarımızı da üreterek dünyaya teknoloji ihraç etmeye hazırlanıyoruz. Türk Telekom'un uluslararası konsorsiyumlarda yer alarak 5G yazılımları üreten tek Türk şirketi olduğunun altını çizmek istiyorum.

DİJİTAL VATANDAŞ DÖNÜŞÜMÜ

Yaptığımız bu yatırımlar yalnızca Türkiye'nin 2023 yılı ekonomik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmakla kalmayacak, sosyo-ekonomik bir dönüşümü de beraberinde getirerek vatandaşlarımızı "dijital vatandaş" haline dönüştürecek. Türk Telekom olarak bizler Türkiye ile birlikte dijital geleceğe adım atmaya ve dijital devrimi gerçeğe dönüştürmeye hazırız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“4.5G ile Türkiye’yi hızlandırıyor ve teknolojileri millileştiriyoruz”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN