Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4.5G ile ’de alışkanlıklar değişiyor

Oyundan eğlenceye, ekonomiden sağlık sektörüne, eğitimden spora ’de alıştığımız her şey 4.5G ile değişime zorlanıyor. BTK Başkanı Fatih Sayan BİP üzerinden görüntülü sohbetle Sabah’a açıklama yaptı

Giriş Tarihi: 13.4.2016
4.5G ile Türkiye’de alışkanlıklar değişiyor
Operatörler 4.5G ile sadece kaba bir hız yarışına girdi. Daha hızlı ise sadece değişime aracılık eden bir hizmet. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr Ömer Fatih Sayan, hızın önemli bir bileşen olduğunu ancak kapasite artışıyla yapılacak yeni uygulamalarda sınır kalmadığını söyledi. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan BIP üzerinden görüntülü sohbetle sorularımızı yanıtladı. Bu röportaj bir anlamda değişen alışkanlıkları yaşayarak görme şansı sundu. Beşiktaş'ın yeni stadının açılış maçında 40 bin kişinin olduğu bir mekânda BIP üzerinden görüntülü başlattık. Bir sonraki gün için sözleştik ve keyifli bir maç diledik.

SPORDA VE SAĞLIKTA 4.5G
Ertesi gün 4.5G'nin yarattığı değişimleri BTK Başkanı Sayan şöyle özetledi: "Siz de şahit oldunuz. 40 bin kişilik stadyumda bile kesintisiz video bağlantısı kurduk. Önümüzdeki dönemde futbol da değişecek. Topun içindeki minik çip, hakem kararlarında doğrudan etkili olacak. 3G'de hız bazen yeterli olsa bile kapasite sorunu vardı. Şimdi ambulanslar merkeze her an bağlı olacak. Doktorlar ambulans hastaneye gelmeden hasta hakkında her türlü bilgiye ulaşacak. Yani her sektör mobil internetin hız ve bant genişliğinden faydalanacak. Şu an yaptığımız görüşme de gazetecilikte teknolojik olanaklarla neler yapılabileceğini gösteriyor."

5G İÇİN ÇALIŞMA GRUBU
Eğitim sektöründen de örnekler veren Sayan, "Hayatımızın her alanında hız ve kapasite yeni olanaklar getiriyor. Öğrenciler 4.5G sayesinde sanal sınıflardan derslere katılacak. Yani hızlı internet bireyden kurumlara herkese eşit fırsatlar sunacak. Bir vinç operatörü binlerce kilometre uzaklıktaki bir aracı uzaktan kumanda edecek. Özellikle 5G sayesinde yeni fırsatlara kavuşacağız. 5G için şimdiden çalışma grupları oluşturuyoruz. 5G konusunda nasıl çalışacağımızın bir yol haritasını çıkarmaya gayret ediyoruz" diye konuştu.

OYUNCULARIN GECİKMEYE TAHAMMÜLÜ YOK!
İnternet üzerinden oynanan oyunlarda gecikmenin çok kritik olduğunun altını çizen BigKazan CEO'su Furkan Faruk Akıncı "4.5G teknolojisi oyuncuların, bu kaliteli oyunlara çok daha kolay ve hızlı erişebilmesini sağlayacak. Aynı zamanda ucuzlayan internet de onların aynı cihazda daha çok oyuna sahip olabilmelerini imkânlı kılacak" dedi. Akıncı, yenilikleri şöyle özetledi: "4.5G mobil oyun geliştiriciler için de bir şans. Hem rekabet, hem de yaratıcılık açısından 4.5G yep yeni kapılar açacak ve oyun ekonomisini büyütecek. Diğer yandan artık kocaman bir endüstri haline gelen elektronik sporları ve rekabet oyunlarını unutmamak gerek. 4.5G özellikle anlık veri alışveriş hızıyla, mobil cihazların e-spor alanında yaygınlaşmasını ve mobil video yayıncılığının da gelişmesini sağlayacak. Böylece hem oyuncular, hem de izleyiciler bu e-spor karşılaşmalarını mobil ekosisteme taşımış olacaklar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4.5G ile Türkiye’de alışkanlıklar değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN