Türkiye'nin en iyi haber sitesi

E-posta ile gelen fidye yazılımlara dikkat

Giriş Tarihi: 15.4.2016 11:35
E-posta ile gelen fidye yazılımlara dikkat

ESET, e-posta yoluyla bulaşan ve fidye yazılımlarına kapı açan zararlı bir yazılımı tespit etti.

Kullanıcıyı kandırarak, bilgisayar sistemlerine şifre-fidye yazılımı bulaştırmak, ardından da bunu düzeltmek için talep etmek, bir süredir tüm dünyada sibersuçluların en çok tercih ettiği suç yöntemi haline dönüştü. Son üç yıldırCryptolocker, bu konudaki en popüler yazılım olarak öne çıkarken, bu yazılımın pek çok türevi de ortaya çıkmaya başladı. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, bu türevlerden biri olan Nemucod hakkında uyarıda bulundu. Teknik adıyla "JS/TrojanDownloader.Nemucod" olarak etiketlenen bu zararlı yazılım, Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve 'da yüksek oranda görüldü.

Güvenilir görünümlü belge olarak geliyor

Nemucod, zip dosyaları içeren e-postalar aracılığıyla yayılıyor. Bu e-postalar, onlinefatura, mahkeme celbi gibi resmi ve güvenilir görünümlü belgeler olarak geliyor ve böylece merak uyandırıyor. Kullanıcı, aslında sadece bir Javascript dosyası içeren ama zararlı yazılım bulaşmış olan eklentiyi açmaya yönlendiriliyor. Eklenti tıklandığında Nemucod indirme ve yükleme işlemi gerçekleştirerek, kurbanın bilgisayarına yerleşiyor. Nemucod, bu noktada fidye yazılımlarının indirilmesine yolu açıyor.

ESET Güvenlik Araştırmacısı Peter Stancik'in verdiği bilgiye göre "Nemucod bulaştığı sisteme genellikle TeslaCyrpt ya da Locky gibi fidye yazılımları yüklüyor. Bu yazılımlarla birlikte de kurbanın bilgisayarını kitleyerek, dosyaları şifreliyor. Ardından da siber saldırganın komutu üzerine şifreyi kırmak için fidye talebinde bulunuyor.

Nasıl korunmalı?

Peter Stancik, bu tehditten korunmak için şu uyarılarda bulunuyor:

Bilinmeyen kişilerden gelen e-mailleri açmayın. Temkinli olun.

Bilgilerinizi düzenli olarak yedekleyin. Eğer enfekte olursanız bu sayede dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Zararlı yazılımdan korunmak için harici disk veya depolama aygıtınızı bilgisayara bağlı tutmayın.

Kullandığınız yazılımlarınızı düzenli olarak güncelleyin. Eğer hala Windows XP kullanıyorsanız, işletim sisteminizi desteklenen sürümlerle değiştirin.

Güvenlik yazılımlarının da en son sürüme güncellenmiş olduğundan emin olun.

Güncel ve proaktif bir güvenlik yazılımı kullanın. Güncel ESET çözümlerini kullananlar, fidye yazılımlarını engelleyecek şekilde korunmaktadır.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-posta ile gelen fidye yazılımlara dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN