Youtube 360 derece canlı yayın özelliği

Giriş Tarihi: 25.4.2016 11:49
Youtube 360 derece canlı yayın özelliği

Google'ın en güçlü platformlarından biri olan, çapında her gün yüz milyonlarca kullanıcısının ziyaret ettiği ve kullandığı video paylaşım sitesi YouTube 19 Nisan 2016 tarihi itibariyle bir ilke daha imza attı. Video ve ses deneyiminizi birkaç tık ileriye taşıyacak yenilik için ilk büyük test önümüzdeki günlerde yapılacak.

Kullanıcıların büyük bir merakla beklediği o özellik artık aktif. 19 Nisan'dan itibaren kullacıların hizmetine sunulan YouTube 360 derece canlı yayın imkanı büyük beğeni kazandı. Yaklaşık bir yıldır 360 derece video desteği bulunan platform üzerinden artık bu özelliği kullanarak canlı yayın yapabileceksiniz. Bir video paylaşım sitesinden çok daha fazlası olması hedeflenen YouTube için Google her gün yeni bir özellik geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde YouTube Connect ile mobil kullanıcıların canlı yayın yapabilmesi mümkün kılınmıştı.

üzerinden video izleme, yükleme, canlı yayın yapma ve canlı yayınları takip etmek isteyen tüm kullanıcıları kendi çatısı altında toplamayı amaçlayan firmanın getirdiği yenilik sadece 360 derece canlı yayın desteği değil. Aynı zamanda doğrusal/uzamsal ses desteği de kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumda. İlk olarak Şubat ayında duyurulan ve test aşamasında olduğu belirtilen 360 derece canlı yayın özelliği, yaklaşık 2 aylık bir sürenin ardından sürprizlerle geldi.

Kullanıcıların videolarda yer alan nesnelerin seslerinin ne kadar uzaktan geldiğini ve hangi yönden geldiğini anlamalarını sağlayacak bu yenilik ile film, müzik ve video deneyiminiz farklı bir boyuta ulaşacak. Önümüzdeki aylarda 360 derece calı yayın desteğiyle birlikte sunulan uzamsal ses özelliğinin daha da ilerletilerek 3D ses desteği ile değiştirilmesi planlanıyor.

Google bu yenikleriyle birlikte bağımsız geliştiricileri de unutmamış. YouTube, Live API isminde bir modülü de geliştiricilerin kullanımına sunmuş durumda.

YouTube tarafından ilk büyük çaplı yayın ise, önümüzdeki hafta sonu düzenlenecek olan Coachella i olacak. Festivali YouTube üzerinden 360 derece canlı yayın desteği ile izleyebilecek, doğrusal ses özelliğini deneyimleyebileceksiniz. Bu festival yayını aslında sadece bir başlangıç. Çünkü YouTube sadece yayıncılar için böyle bir geliştirme yapmadı. Firmanın amacı çapında düzenlenen organizasyonları internet üzerinden takip etmek isteyen milyonlarca insana ulaşmak. Büyük çaplı konser, festival, fuar, gösteri gibi etkinlikler YouTube tarafından 360 derece canlı yayın desteğiyle yayınlanacak. Böylelikle dünya çapında anlık bir izleyici kitlesi oluşturulacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Youtube 360 derece canlı yayın özelliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN