Gözümüz ekrana takıldı

4.5G mobil altyapısı ekrana daha çok bakmamızı sağlayacak uygulamalarla hayat tarzımızı değiştirecek

Giriş Tarihi: 27.4.2016
Gözümüz ekrana takıldı
Son 7 yılda akıllı ekranları büyüdü ve çözünürlülüğü arttı. Mobil işlemci performansı bilgisayarla yarışa başladı. 4.5G ile mobil hızının da katlanarak artmasından sonra telefonları kulağa tutmaktan çok ekrana bakmaya başlayacağız. Üstelik bunun yaparken mekân ve zaman farkı ortadan kalkıyor. Yani 50 bin kişilik stadyumda veya evde yatağınıza uzanırken mobil videoyu kesintisiz izleyip paylaşabileceksiniz. 3G için yapılan hesaplar ancak 4.5G ile hayata geçiyor. Özellikle nüfusun yoğun olduğu yerlerde bile görüntülü , video izleme ve canlı yayın gibi gecikmeye tahammülü olmayan uygulamalar 4.5G ile hayata geçecek. Operatörler şimdilik uygulamalarla hızı kanıtlayacak çözümleri ısrarlı sunmuyor. KOTALAR RAHATLAYACAK
Daha önce akıllı telefon ekranına bakmamızı sağlayacak kotalarımız da yoktu. Konuşurarak çözmeye hevesliydik. Şu anda üst düzey kullanıcı için 5GB olan kotalar önce 10 daha sonra 20 GB ortalamaya ulaşacak. 2015 yılında ortalama data kullanımının 1.3 GB olduğu gözönüne alınırsa, artışın hızı daha net görülebiliyor. Artan kota rakamları hayat tarzının değişeceğinin de işareti. 1 günde daha fazla video izleyen ve paylaşan kullanıcılar bir süre daha promasyonlardan faydalansa da bu rahatlık için ekstra ödeme yapacak.

KİŞİYE ÖZEL TV KANALI
Operatörler mobil TV uygulamalarıyla hazırlık yapsa da 4.5G altyapısından en çok YouTube ve Facebook gibi uygulamalar yararlanacak. Kişiye özel kanallar ve özel yayınlarla desteklenen YouTube ve Facebook zaten açık ara önde oldukları yarışta kullanıcı tabanlı servisleriyle ve online reklam gelirleriyle büyümeye devam edecek. Oysa Türkiye'de güçlü yerel içerik kaynakları operatörlere sadece içerik ekosistemini büyütmeleri gerektiğini ortaya koyuyor.

GENÇLER YATAKTA, ORTA YAŞ YEMEKTE
Telefon ekranına nerede daha çok baktığımıza ilişkin araştırma (www.lookout.com/resources/), gençlerin yatakta uzanırken, orta yaşın yemekte telefon ekranına bakmaktan hoşlandığını gösteriyor. Gençler yataktan sonra en çok banyoda ekrana bakıyor. 35-44 yaş arası kuşak yemekte ekrandan gözünü alamıyor.

SOKAKTA İYİ EVDE NİYE KÖTÜ
4.5G mobil internet altyapısı sadece evde ve işte değil, insanlar hareket halindeyken de kullanılıyor. Evde kalın duvarlar ve engeller yüzünden bağlantı hızınız 3G'den bile daha alt seviyeye düşebilir. Dışarıda ise 3G veya 4.5G bağlantısı gözükse de kullanıcı sayısından dolayı hız düşebilir. Uzun yolda veya sıkışık trafikte paylaşılan hız veya baz istasyonu konumundan dolayı hız düşebilir.

KONUŞURKEN 3G BAĞLANTIYA DÜŞÜYOR
4.5G altyapısı ile internet her şeyi yutuyor. Eğer konuşan iki tarafın da telefonu 4.5G şebeke internet bağlantısını destekliyorsa, anında görüşme başlar. Skype, whatsapp veya BİP uygulamasında olduğu gibi. Ancak uyum problemleri ortadan kalkana kadar telefonunuz konuşmalar için tekrar 3G şebekesine geçiş yapacak. Bu da konuşma başlamadan önce daha çok bekleme yapmak zorunda olacağımızı gösteriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözümüz ekrana takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN