Bilgisayar satışları resmen eriyor!

Durgunlaşan PC sektörü için kötü haberler gelmeye devam ediyor. Canalys'in raporuna göre çapındaki PC satışları, 2016'nın ilk çeyreği itibariyle 101 milyonda kaldı. Bu sayı, geçen senenin ilk çeyreğine kıyasla yüzde 13 düşüş yaşandığı anlamına geliyor.

Giriş Tarihi: 12.5.2016 10:06
Bilgisayar satışları resmen eriyor!

Belki de daha önemlisi, 2011'in ikinci çeyreğinden bu yana en düşük satışı görmüş olmamız. Canalys'in verilerine masaüstü PC'ler, laptop'lar, convertible'lar ve tabletler dahil. Büyüme gösteren tek cihaz ise, satışları önceki seneye göre yüzde 13 artan 2-in-1'ler olmuş gibi görünüyor.

Tablet satışları önceki seneye göre yüzde 15 düşse de EMEA (Avrupa, Orta Doğu veAfrika) bölgesindeki notebook satışlarındaki düşüş yüzde 18 ile daha korkunçgörünüyor. Hem laptop'ların hem de tabletlerin şekil değiştirebilen convertible bilgisayarlara teslim olduğu anlaşılıyor. Veriler tabletleri içerdiğinden Apple,Lenovo'nun üzerinde ilk satıcı olarak yer alıyor. Ancak Apple da bu çeyrekte yüzde 17 gibi ciddi bir düşüş yaşamış görünüyor.

PC için tablolar sergileyen bir başka raporla bir ay önce Gartner sayesinde karşı karşıya gelmiştik. Bu rapor, 2016'nın ilk çeyreğindeki satışların 2015'in ilk çeyreğine kıyasla yüzde 9,6 gerilediğini söylüyordu. PC'lerin çok hızlı bir düşüş yaşadığını, tek parlayanın 2-in-1 cihazlar olduğunu artık tüm analiz firmaları doğruluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilgisayar satışları resmen eriyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN