Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Robotlar davalara girecek

'de, hukuk davalarında kullanılmak üzere bir sanal robot geliştirildi.

Giriş Tarihi: 16.5.2016 16:48
Robotlar davalara girecek

'nin önde gelen avukatlık firmalarından biri davalara hazırlık sürecinde IBM tarafından iflas davaları için geliştirilen Ross adındaki 'yapay zekayı' kullanacak.

Ross adı verilen bu yapay zekayı ABD'nin önce gelen hukuk firmalarından Baker & Hostetler, iflas davalarında 1 hafta içerisinde kullanmaya başlayacağını açıkladı.

Firma, teknoloji devi IBM tarafından geliştirilen yapay zeka Ross'u iflas ve icra bölümünde çalışan 50 avukata yardımcı olması için kullanacağını belirtti.

Öğrenme kapasitesine sahip yapay zekanın Amerika'nın en büyük dolandırıcılık davası Bernie Madoff duruşmasında kısmen kullanıldığı ve Ross'un verdiği bilgilerin yararlı olduğu söylendi.

DAVALARA GİRMEYECEK

Güncel yasaların öğretildiği Ross'un, avukatlara istedikleri cevabı bulmak için zaman kazandıracağı ifade edildi.

Ross'un duruşmalarda kullanılmayacağını belirten şirket, "Avukatlar binlerce sayfayı bulan belgeleri okumak yerine, Ross'tan gerekli bilgileri alabilirler bu hem onlar hem bizim için zaman kazanmak anlamına gelir" açıklamasını yaptı.

Ross'un sadece belge taramadan kullanılmayacağını avukatlara aynı zamanda gereken yaratıcı cevapları da sağlayacağı belirtildi.

Bünyesinde yaklaşık 900 avukat çalıştıran Baker & Hostetler firması dünyanın en büyük şirketlerinden biri.

BİRÇOK ŞİRKET SATIN ALDI

Ross'un geliştiren ekibin sorumlusu Andrew Arruda, birçok hukuk şirketinin de ön sipariş verdiğini ancak bunu halka açıklamadıklarını söyledi.

Arruda ayrıca Ross'un kapasitesinin genişletilerek fikri mülkiyet, ceza, vergi ve iş hukuku konularında bir uzman haline getirileceğini ekledi.

Ross, hizmet sektöründe kullanılan ilk yapay zeka değil. Georgia Technology Üniversitesi öğrencilerin sorularına cevap vermesi için Jizz adında bir yapay zeka kullanmaya başlamıştı. Üniversite, öğrencilerin Jizz'i gerçek insandan ayıramadıklarını ve eşit oranda puanlama yaptıklarını açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Robotlar davalara girecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN