Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'a yapılacak insanlı yolculuğun tarihi belli oldu

Çok da uzak bir dilimi değil aslında. Şehir ya da ülke değiştirmekten söz etmiyoruz. Farklı bir gezegende yaşamak mümkün olabilir.

Giriş Tarihi: 2.6.2016 10:49 Güncelleme Tarihi: 2.6.2016 12:08
Mars'a yapılacak insanlı yolculuğun tarihi belli oldu

SpaceX'in kurucu CEO'su Elon Musk, yıllık Code Conference'da konuştu. Musk, 2018 yılında 'a insansız aracı göndermeyi planladıklarını, birkaç yıl sonrasında ise sırada "insanlı Mars görevi" olduğunu bildirdi. Musk, yapılan çalışmaların sorunsuz devam etmesi koşuluyla 2024'te 'a insanlı bir seyahat gerçekleştirileceğini ekliyor. Tabii bu bir "ilk" anlamını da taşıyabilir.

firması, son dönemin parlayan isimlerinden. Firmanın hazırladığı ve sürekli üzerinde testler yaptığı Falcon 9 roketi, uzay görevini tamamladıktan sonra sağlam bir şekilde dünyaya geri dönebiliyor ve bu sayede defalarca kullanılabiliyor. Haliyle bu da büyük masrafların ortadan kalkması ve uzay seyahatlerinin daha da kolaylaşması demek.

SpaceX, şimdi geleceğe yönelik daha sağlam ve birçok insanı aynı anda taşıyabilen roketler üzerine çalışmalar yapıyor. Belki de bundan 10-15 sene sonrasında, Mars'ta yeni bir şehir kurulabilir ve böylelikle multi-planet, yani insanların birden fazla gezegende yaşama imkanları olabilir.

2015 yılında çekilmiş 22 etkileyici uzay fotoğrafı

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mars'a yapılacak insanlı yolculuğun tarihi belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN