Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'a ! 10 milyar ödeyebilir

Florida'da yaşayan bir adam 1992 yılında iPhone fikrini ortaya attığını iddia etti ve patent başvurusuyla birlikte 'a tarihi bir açtı.

Giriş Tarihi: 30.6.2016 11:55 Güncelleme Tarihi: 30.6.2016 11:55
Apple'a şok! 10 milyar dolar ödeyebilir

Apple'ın başı patent larıyla devamlı olarak dertte. Devamlı olarak şirketler 'a patent davaları açıyorlar. Bu davaların kimi yıllar sürüyor. Son olarak geçtiğimiz gün Apple'a açılan dava ise diğerlerinden bir hayli farklı.

The Telegraph'ın yapmış olduğu habere göre Floridalı Thomas Ross isimli adam iPhone fikrinin kendisine ait olduğunu iddia ederek Apple'a tarihi bir dava açtı.

"1992'de düşündüm"

İlk olarak 1992 yılında bu fikri ortaya attığını söyleyen Ross, bu fikirle ilgili zamanında patent başvurusu yaptığını ve bu başvurunun da görüntülerini paylaştı. Ross'un 1992 yılında yaptığı patent başvurusunda, günümüz telefonlarını tarif ettiği net bir şekilde görülebiliyor. Ross başvuruda, dokunmatik ekranından, kitap, roman ve haber okunabileceğinden, film izlenebileceğinden, özelliklerinden, telefon, modem gibi kullanılabileceğinden, notlar oluşturup bunların saklanabileceğinde nbile söz etmiş.

Ancak Ross, 1995 yılından sonra patenti için gerekli ödemeleri yapamadığı için patenti "terk edilmiş" sınıfına alındı.

10 milyar dolar talep ediyor!

Bu konuyla ilgili Apple'a ciddi bir dava açan Ross, fikrinin çalındığı gerekçesiyle tam olarak 10 milyar dolar talep ediyor. Ross bunun yanında tüm iPhone satışlarından da yüzde 1.5 pay talep ediyor. Bu da yıllık 3.5 milyar a denk geliyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Emre Çetinkaya

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Apple'a şok! 10 milyar dolar ödeyebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN