Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ların elimizden hemen alamayacağı meslekler!

Giriş Tarihi: 3.5.2017 11:38 Güncelleme Tarihi: 3.5.2017 11:39
Robotların elimizden hemen alamayacağı meslekler!

inin hızla gelişimi şimdiden fabrikalardaki binlerce insanın işini tehdit ediyor. Bakalım gelecekte birçok işte kullanılması beklenen ların hangi iş alanlarında hiç şansı yok.

Sürücüsüz otomobiller, tır şoförleri ve taksiciler için tehdit oluşturmaya başladı. Fabrikalarda lar işçilerin yerini alıyor, yapay zeka ise beyaz yakalıların peşinde.

Henüz ortaya çıkalı pek uzun süre olmasa da dronelar bile şimdiden kargocuların işini almaya hazırlanıyor. Peki, gelecekte insanlar hangi meslekleri yapabilecekler?

Facebook, AirBnb, Dropbox, LinkedIn gibi şirketlerin yatırımcısı Greylock Partners'tan Josh Elman, geçtiğimiz günlerde yayınladığı listede gelecekte de var olmasını beklediği yedi mesleği yazdı.

Josh Elman'ın arkasından diğer ünlü yatırımcılar ve girişimcilerin de katkısıyla ortaya insanların var olabileceği on üç çalışma alanı ortaya çıktı.

- Yapay Zeka

-Arttırılmış Gerçeklik

-Sanal Gerçeklik

-Drone isi

-Robotik ve otomasyon

-Genetik

-İnsan ve Yapay Zekanın bir araya getirilmesi

-Veri Bilimi

-Blockchain

-Nesnelerin interneti

-Nanoteknoloji

-Kuantum hesaplama

-Üç boyutlu baskı

İNSAN, YARATICILIĞIN OLDUĞU HER ALANDA OLACAK!

Yukarıda bahsedilen çalışma alanları, belirli bir sistematiği olan alanlardan çok yaratıcılık gerektiren birer alan. Yapay zekanın günümüzden 20-30 yıl sonra insan seviyesinde bir zekaya ulaşacağını düşünürsek, tüm bu çalışma alanlarında insanların bulunması kesinlikle gerekiyor diyebiliriz.

Tabii ki, gelecekte yapay zeka önce bizim zeka seviyemize ulaşacak ve çok kısa bir süre sonra bizden çok daha zeki bir hale gelecek. Ancak o zamana kadar bu çalışma alanlarındaki işlerin robotlar tarafından ele geçirilme ihtimali oldukça düşük görünüyor.

Peki, eğer yapay zeka insanların yaptığı tüm işleri yapabilecek hale gelirse ne olacak? Teknoloji dünyası bu konuda birçok farklı görüşe sahip.

shift deletenin haberine göre kimileri devletlerin vatandaşlarına çalışmasalar da maaş ödeyeceğini, herkesin refah içinde yaşayacağını iddia ederken kimileri çok fazla insanın işsiz kalacağını, ekonominin çökeceğini ve halkın sefalet içinde yaşayacağını düşünüyor. Başka bir grup ise bunların hiçbirinin önemli olmadığını, robotların insanlığın sonunu getireceğini düşünüyor.

Tüm bu mitleri bir kenara bırakırsak, eğer gelecekte yapacağınız işinize henüz karar vermemişseniz ya da değiştirme imkanınız varsa, yapay zekanın bir süre daha ulaşamayacağı yaratıcılığa dayalı mesleklere yönelmeniz yapay zeka devrimine karşı küçük de olsa bir önlem almanızı sağlayabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Robotların elimizden hemen alamayacağı meslekler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN