Türkiye'nin en iyi haber sitesi

WannaCry virüsü için 'silinmeyen dosya' önerisi

Dünya genelinde yaklaşık 150 ülkede yüz binlerce ı etkileyen WannaCry virüsünün bulaştığı dosyaların, işletim sistemlerinde uygulanacak kolay işlemlerle kurtarılabileceği belirtildi.

Giriş Tarihi: 6.6.2017 12:02 Güncelleme Tarihi: 6.6.2017 12:04
WannaCry virüsü için 'silinmeyen dosya' önerisi

Dünya genelinde yaklaşık 150 ülkede yüz binlerce ı etkileyen, bazı kurum ve kuruluşları büyük zarara uğratan WannaCry virüsünün bulaştığı dosyaların, işletim sistemlerinde uygulanacak çok kolay işlemlerle kurtarılabileceği belirtildi.

Bilgi leri ve Sosyal Medya Uzmanı Tahir Bilici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu virüs için oldukça basit bir çözüm bulunduğunu, bu yazılımın aslında sıradan bir öznitelik gizleme aracı olduğunu söyledi.

Virüsün sadece Windows işletim sistemi üzerinden sızabildiğini, sistem dosyası haricindeki dosyaları gizleyerek, bilgisayar içerisinde bir yerde tuttuğunu anlatan Bilici, dosyaları kurtarmak için birkaç çözüm yolu olduğunu ifade etti.

ÜST DÜZEY BİLGİSAYAR BİLGİSİ GEREKMİYOR

Çözümlerin uygulanabilmesi için üst düzey bilgisayar bilgisinin gerekmediğine işaret eden Bilici, "Virüsün bulaştığı dosyaları kurtarmak için en önemli çözüm, '$Recycle' (silinmeyen dosyalar) adlı klasör için bilgisayara 'Linux' ile bağlanılması. Daha sonra dosyadaki öz niteliğin görünür hale getirilmesi gerekli. Bu virüs, aslında dosyaları bir yere taşımıyor. Sadece diskin içerisinde '$Recycle' adında bir klasör oluşturup içerisine gizleyerek, burada tutuyor. Siz MD5 kodunu ödeme yaparak aldığınız zaman buradan görünür hale getirir." diye konuştu.

"TÜRKİYE AZ ETKİLENDİ"

Siber güvenlik uzmanları da dünyayı etkileyen virüsle ilgili güvenilmeyen linklerin açılmaması ve işletim sistemiyle antivirüs programlarının güncellenmesi gerektiği uyarısını yaptı.

'nin, virüsten en az etkilenen ülkelerden biri olduğunu kaydeden uzmanlar, korsanların elektronik postalar üzerinden kullanıcılara sahte bir mail gönderdiklerini, linkin tıklanması halinde korsanların bilgisayarları ele geçirdiği bilgisini verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
WannaCry virüsü için 'silinmeyen dosya' önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN