Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, 20 yıl sonra nı geri aldı

, ".com" nı geri aldı. Bu alan adı ABD’li Türk bilişimci tarafından kendi adına tescil edilmişti.

Giriş Tarihi: 22.11.2017 10:57
Ziraat Bankası, 20 yıl sonra alan adını geri aldı

Habertürk'ün haberine göre , 20 yıl sonra "Ziraat.com" nı kendi adına tescil ettirdi. Banka, ABD'li Türk bilişimci 'nun 20 yıl önce kendi adına tescil ettirdiği alan adını Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi'nden geri aldı. Kahvecioğlu'nun . com'un iadesi için Türk mahkemelerine açtığı dava da reddedildi.

WIPO, ZİRAAT BANKASI'NI HAKLI BULDU

Türk asıllı Amerikan vatandaşı olan Mehmet Kahvecioğlu, 1996'da Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi'nden Ziraat.com alan adını kendi adına tescil ettirmiş, 20 yıl boyunca da yıllık tescil yeni bedelini ödemişti. WIPO, Ziraat.com alan adıyla yapılan tescilin terkini isteyen Ziraat Bankası'nı haklı buldu.

Kahvecioğlu'nun İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne açtığı iade davası üzerine mahkemeye cevap dilekçesi sunan Ziraat Bankası, bankanın temelinin 1863'te Mithat Paşa tarafından kurulan "Memleket Sandıkları" ile atıldığını, 15 Ağustos 1888'de Ziraat Bankası unvanın ilk kez kullanıldığını ve bankanın yurtiçinde 1785, yurtdışında 18 ülkede 96 şubesi ile dünyanın saygın finans kuruluşları arasında yer aldığını aktardı.

BANKA DAVANIN REDDİNİ İSTEDİ

Banka, Mehmet Kahvecioğlu'nun kötü niyetli olduğunu ileri sürerek davanın reddini istedi. Mahkeme, Kahvecioğlu'nun Ziraat.com alan adını tescil ettirdiği tarihten bu yana kullanmadığını ve "Ziraat" ibaresi üzerinde öncelikli hak sahipliğinin Ziraat Bankası'nda olduğunu belirterek davayı reddetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat Bankası, 20 yıl sonra alan adını geri aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN