Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özköse: “Batı’da İslam Önü Alınamayan Akım Halini Aldı”

Giriş Tarihi: 9.3.2015 17:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Dr. Kadir Özköse, Batı’da birçok ülkede İslam’ın önü alınamayan bir akım halini aldığını söyledi.
Batı’da ekonomik ve sosyal gelişimin aksine, insanlarda içsel çatışmaların ve içsel buhranların oluştuğunu ifade eden Özköse, insanların bu arayış içerisinde İslam’a ilgi duymaya başladıklarını dile getirdi. Fransa´da, İngiltere’de, İsveç’te, Belçika’da, Norveç’te, Almanya’da İslam’ın yayılmasının önü alınmayan bir akım haline gelmeye başladığını ifade eden Özköse, “Bugün Batı’da aknostsizm, pozitivizm, dine tepkisel yaklaşım insanları kiliseden uzaklaştırdı. Dinle diyanetle bağlantı batı insanında maalesef sadece formal ve resmel aidiyetin ötesine geçmez oldu. Bugün Batı; ahlaki çöküntünün, değerler aşınmasının, inanç buhranının ve de dine, Tanrıya bağlılık noktasındaki açmazların zirvede yaşadığı bir nokta. Avrupa’nın batısında, Batı Avrupa ülkelerinde kiliselerin boşalması hatta satılır hale gelmesi, müşteri bulamaz, cemaat edinemez hale gelmiş olmaları büyük bir inanç buhranını, ateizmin gelmiş olduğu çıldırtan yapısını, sekülerizmin insanlığı tarumar eden zihniyetini bugün görüyoruz” dedi.
Yabancı ülkelerde Müslümanlarla iletişim kuranların Müslümanların ne denli sorunsuz olduklarının çok iyi farkında olduğunu ifade eden Özköse, “Ama Müslümanlarla iletişim kurma, birliktelik sağlama, beraber olma fırsatı bulamamış olan geniş kitleler Müslümanlara karşı zihinlerine enjekte edilen o korku ile bir tavra büründükleri de bir gerçek” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özköse: “Batı’da İslam Önü Alınamayan Akım Halini Aldı”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN