"Bin Günü Sorunsuz Geçiren Bebek Sağlıklı Ve Uzun Yaşıyor"

Giriş Tarihi: 25.3.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 20:32
Bin Günü Sorunsuz Geçiren Bebek Sağlıklı Ve Uzun Yaşıyor
Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, ilk bin günü iyi geçiren bir bebeğin atalarından gelen gen sorunu taşımıyorsa sağlıklı, kaliteli ve uzun yaşayacağını söyledi.
Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından “Altın Bebek Dostu İl” olması nedeniyle anne sütü ve bebek beslenmesi konulu program düzenlendi. Programda konuşma yapan Tokat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cihat Zülfüoğulları, Tokat’ta sağlık tesislerindeki iyileştirmenin yanı sıra bebek dostu işletme unvanı ile kafeterya, lokanta, süpermarket gibi özel işletmelerde annelerin bebeklerini sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir şekilde emzire bilmeleri için emzirme kabinleri oluşturduklarını kaydetti. Zile ilçesinde başlattıkları uygulamanın il geneline yayılmasını amaçladıklarını ifade eden Zülfüoğulları, “bebek dostu işletme” projesinin Sağlık Bakanlığı’nca beğeni kazanarak yurt genelinde yaygınlaştırılmasının planlandığını kaydetti.
“BİN GÜNÜ SAĞLIKLI GEÇİREN BEBEK SAĞLIKLI VE UZUN YAŞIYOR”
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji Beslenme ve Hepatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, “Anne Sütü ve Bebek Beslenmesi” konusunda sunum yaptı. Yağcı, ilk bin günü iyi geçiren bir bebeğin atalarından gelen gen sorunu taşımıyorsa sağlıklı, kaliteli ve uzun yaşayacağını söyledi. Anne karnın da geçen 270 gün ile iki tane 365 günü içeren ilk 2 yılın bin günü oluşturduğunu ifade eden Yağcı, “Bin günü iyiler ve doğrularla geçiren bir bebek genlerinde ciddi sorunu yoksa sağlıklı, kaliteli ve uzun yaşacaktır. Bin gün neden önemli? Çok hızlı büyüyor ve gelişiyoruz. Çocuğun hızlı büyümesi dışında hızlı gelişimi de var. Bu süreçte beyni, bağışıklık sistemi, ruhsal gelişim devam ediyor ve akıl sağlığı gelişiyor. Bin günlük süreyi iyi geçiren bebeğin korunma sistemleri iyi gelişeceği için okul devamsızlığı azalacak. Hasta olsalar bile çok çabuk iyileşme şansına sahip olacaklar, iyi bir korunma sistemi kurdukları için. Uzun ve kaliteli eğitim aksaksız alırlarsa anne sütü gibi akıl sağlığını çok kaliteli bir şekilde artıran üründen yeterince yararlanırlarsa o zaman daha başarılı bir kişi olarak topluma karışacaklardır. Böyle bir kişinin toplumda halka sunulan imkanları tüketim lehine kullanmaktan ziyade üretimi ile de bu ülkeye katkı verecektir” diye konuştu.
Programda ayrıca altın bebek dostu il unvanını alınmasında katkısı bulunanlara plaket takdim edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bin Günü Sorunsuz Geçiren Bebek Sağlıklı Ve Uzun Yaşıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN