Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Hey Onbeşli" Ağıdı Polemiği

Giriş Tarihi: 27.3.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 27.3.2015 21:13
Hey Onbeşli Ağıdı Polemiği
İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz, “Hey Onbeşli” ağıdının Adana yöresine ait olduğu şeklindeki haberlere karşı, “Taş yerinde ağırdır, bu taş Tokat’ındır” dedi.
Türk Halk Kültürü Araştırmacısı Dr. Halil Atılgan’ın, “Hey Onbeşli” türküsünün Adana yöresine ait olduğu şeklindeki iddialarına karşı açıklama geldi. Basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını cevaplayan Akyüz, “Taş yerinde ağırdır” atasözü ile vurgu yaparak, “Türküler bulunduğu yörenin dertlerini, neşelerini, düğünlerini ve folklorunu anlatan sözlerdir. Bu da Tokat’ta söylenmiş ve Tokat’ın bağrından çıkmış ve Türkiye’ye mal olmuş önemli bir türkü. Tıpkı ‘Adanalının yolları taştan’ türküsünü nasıl Tokatlılar düğünlerinde söylüyorsa, ‘Hey Onbeşli’ de ağıt olarak söyleniyor. Bu yazarın Adanalı veya İboş Ali olması ve anonim olması, bunlar çok fazla bir şey ifade etmiyor. Yine söylüyorum ‘taş yerinde ağırdır’, bu taş Tokat’ın taşıdır. Tokat’ın 15’lisi ‘Hey Onbeşili Tokat Yolları Taşlı’ ağıtını Tokat’ın bağrından çıktığı önemlidir. Ben Adanalılara da bu kadar benimsemeleri ve gündeme getirmelerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
“Hey Onbeşli” ağıdı hakkında 1998 yılından bu yana araştırmalar yapan Dr. Halil Atılgan, türkünün Adanalı halk ozanı İboş Ali Ağa olarak bilinen Ali Boğaç’ın Birinci Dünya Savaşı sırasında Tokat’ta askerlik görevini yerine getirdiği sırada yazdığını ve söylendiğini ileri sürmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Hey Onbeşli" Ağıdı Polemiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN