Su, Hurma Ve Kuru Kayısı İle İftar Yaptılar

Giriş Tarihi: 2.7.2015 22:28 Güncelleme Tarihi: 2.7.2015 23:32
Çin’de Uygur Türklerinin oruç tutmalarının yasaklanması nedeniyle yaşadıkları acıyı hissetme adına ’ta düzenlenen iftar yemeğinin menüsünde; su, hurma ile kuru kayısı yer aldı.
Çin yönetiminin Doğu Türkistan olarak da bilinen Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerinin oruç tutmaları ve diğer ibadetlerini yerine getirmelerinin yasaklanmasına tepki amacıyla Tokat’ta farklı bir etkinlik yapıldı. Gaziosmanpaşa Stadyumu önünde Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen iftar yemeğinin menüsünde kuru kayısı, hurma ve su yer aldı. Tokat Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yay, oruçlarını tutmak için sahura kalktıkları belli olmasın diye ışıklarını yakmayan, iftar saati geldiğinde orucunu açmak için yeterli yiyeceği bulamayan Uygur Türklerinin en azından bir iftarını nasıl yaptıklarını idrak edebilmek adına böyle bir organizasyon yaptıklarını söyledi. Çin’de Uygur Türklerinin yaşadığı sıkıntıyı, acıyı hemhal olarak yaşamak için iftar programı düzenlediklerini belirten Başkan Yay, “İftar menümüzde hurma, kaysı kurusu ve su var. Buradan insanlık alemine seslenmek istiyoruz. Müslüman, Hıristiyan, Yahudi ayrımı yapılmadan bütün insanların özgürce ibadetlerini yerine getirdiği, iradesi ile özgürce yaşadığı bir dünya istiyoruz. Çin’in de bir an önce baskıdan, zulümden vazgeçmesini istiyoruz. Türk milletinin ana yurdunda yıllardır Kızıl Çin’in baskısı ve zulmü altında yaşayan Türk milletinin göz bebeği, özlemi, hasreti, ata topraklarının kadim bekçileri, özbeöz Müslüman Türk olan Doğu Türkistanlı yiğit soydaşlarımız gün geçmiyor sadece Müslüman ve Türk oldukları için akıl almaz işkencelere maruz kalıyorlar. Soydaşlarımızın, Allah’ın dinini özgür biçimde yaşama hakları gasp edilmektedir. Oruç tutmanın, cemaatle namaz kılmanın, evlerde Kur’an-ı Kerim bulundurmanın yasak olduğu Doğu Türkistan’da varlık ve yokluk mücadelesi vermektedirler” dedi.
İftar yemeğine katılanlar da Çin’de Uygur Türklerinin yaşadığı acıyı yaşama adına böyle bir organizasyona katıldıklarını kaydetti. İftar yemeğine MHP Tokat İl Başkanı Fatih Demirkol, MHP Merkez İlçe Başkanı Alparslan Özcan ve vatandaşlar katıldı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su, Hurma Ve Kuru Kayısı İle İftar Yaptılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN