Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kafkas’tan "Şiddete Karşı Durmalıyız" Açıklaması

Giriş Tarihi: 8.3.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Kafkas’tan Şiddete Karşı Durmalıyız Açıklaması
AK Parti Milletvekili Aday Adayı Zeyyat Kafkas, özellikle kadınlara yönelik şiddete herkesin karşı durması gerektiğini vurguladı.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yapan Kafkas, "Son dönemde artan şiddet olayları hepimizi derinden üzmekte ve endişelendirmektedir. Gerek yetkili konumdaki kişiler gerekse de bireysel olarak bizler konuyla ilgili üzerimize düşen duyarlılığı göstermeli ve umursamaz bir davranış içerisine girmemeliyiz. Böyle davranışları normal saymak mümkün değildir" diye konuştu.
Sorunun ortadan kalkmasında medyaya ve sivil toplum örgütlerine de önemli görevler düştüğünü dile getiren Zeyyat Kafkas, "Bu tarz problemlerin temelinde ekonomik sorunların yattığı da düşünülürse özellikle kadın istihdamına yönelik hamleler ve düzenlemeler de büyük anlam taşımaktadır. Kadınlarımızın ekonomik özgürlüklerini ellerine aldıkları oranda daha cesur adımlar atacaklarına inanıyorum" dedi.
Kadına şiddeti hiç bir dinin de meşru kılmadığını kaydeden Kafkas şunları söyledi:
"Kadınlarımıza yönelik böylesi olumsuz davranışlar sadece fiziksel değil ruhsal problemleri de beraberinde getirmektedir. Ayrıca bu sorun sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli sorunlarından biridir. Bugün dünya üzerinde yaşayan kadınların yarısı eşlerinden şiddet görüyor. Çin’de, yılda 1 milyon kız çocuğu doğar doğmaz öldürülüyor. Dünyada bu yolla kaybedilen kadın sayısı 40-50 milyonu buluyor. Uluslararası Göç Örgütü, her yıl 2 milyon kadının sınır ötesi kadın ticaretinde kullanıldığından bahsediyor. ABD’de, her 6 dakikada bir kadına tecavüz ediliyor. İngiltere’de, her 7 kadından biri birlikte olduğu erkek tarafından tecavüze uğruyor. Fransa’da, her ay 6 kadın aile içi şiddet nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu örnekleri çoğaltmak elbette mümkün. Demek ki olayın bir de uluslararası işbirliği yönü var. Tüm bunları kapsayacak çözüm önerileriyle konunun üzerine giderek şiddeti durdurmalıyız."
Zeyyat Kafkas, Esasspor Basketbol Takımı’nın antrenmanını da ziyaret ederek bayan sporcularla sohbet etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kafkas’tan "Şiddete Karşı Durmalıyız" Açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN