Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Japon Uzmanlar Doğu Karadeniz Bölgesi’ni İnceliyor

Giriş Tarihi: 10.3.2015 18:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Japon Uzmanlar Doğu Karadeniz Bölgesi’ni İnceliyor
Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) İstanbul Ofisi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin dış ticaret hacmini artırmak için girişimler başlattı. Bu amaçla JETRO uzmanları ’da incelemelerde bulunurken heyet, bölgede lojistik, tarım ve turizm başlıklarında önemli işbirlikleri yapılabileceğini vurguladı.
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı uzmanlarının eşlik ettiği konuk heyet Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu’nu makamında ziyaret ederek bölge hakkında ayrıntılı bilgi aldılar. Başkan M.Suat Hacısalihoğlu, Japon Dış Ticaret Teşkilatı JETRO aracılığı ile Japon iş adamlarını Doğu Karadeniz Bölgesi’ne davet etti.
Hacısalihoğlu, uzun yıllardan beri Japon uluslararası kalkınma ajansları ile bölgemizde işbirlikleri başarılı bir şekilde devam etmekte olduğunu vurgulayarak “Bölgemiz Japon iş adamları ile işbirliği yapmağa hazırdır. Japon Dış Ticaret Teşkilatı JETRO aracılığı ile bölgemizin Dış Ticaret potansiyellerini daha da genişletebiliriz" şeklinde konuştu.
Ziyareti gerçekleştiren JETRO Genel Müdür Yardımcıları Toshihiro Nakajıma ile Junko Hırota bölgeye ilk ziyareti gerçekleştirmiş olduklarını belirttiler. Yürütülen bu incelemenin ardından bölge hakkında edinilen bilgilerin Japon iş adamları ile paylaşılacağını vurguladılar. Japon heyet, “Doğu Karadeniz’i Japon iş adamlarına tanıtacağız. Amacımız bölgenin dış ticaretini artırmaktır. Bunun için bölgenin dış ticaretinin avantajlarını ve dezavantajlarını yerinde inceliyoruz. Edindiğimiz ilk izlenimler bölgenin çok güçlü bir coğrafik potansiyeli bulunmaktadır. Lojistik bir potansiyeli bu anlamda önem kazandı. Dış ticarete konu olan birçok tarım ürününün bölgede bulunduğunu gördük. Özellikle fındık, çay, bal, mantar ve diğer bölgedeki yerel ve doğal ürünler Japonların ilgi gösterebileceği ürünlerinizdir“ dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japon Uzmanlar Doğu Karadeniz Bölgesi’ni İnceliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN