Küçük, ’u Fidan Merkezi Yapacak

Giriş Tarihi: 2.4.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Küçük, Trabzon’u Fidan Merkezi Yapacak
Orman ve Su İşleri Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı ve AK Parti Milletvekili Aday Adayı Dr. Mahir Küçük görev yaptığı dönemdeki bakanlık çalışmalarına ilişkin seçim gezilerinde vatandaşlara bilgiler veriyor.
Türkiye’nin ağaçlandırma ve fidan üretimi konularında başarı yakaladığı dönemde bakanlıkta bu konuların sorumlusu en üst düzey bürokrat olarak görev yaptığını belirten Dr. Küçük, ihtisas alanındaki tecrübelerini bölge için en verimli şekilde kullanacağını söyledi.
Bu doğrultuda Trabzon’u fidan merkezi yapmak için çaba harcayacağını ve ayrıca tıbbi ve aromatik bitkilerin ilaç ve parfümeri sanayinde kullanılması konusundaki projelerini hayata geçirmek için elinden geleni yapacağını ifade eden Küçük, “1972 yılında 20,2 milyon hektar olan orman varlığımız, yapılan ağaçlandırma, rehabilitasyon, amenajman ve kadastro çalışmaları ile bugün 21,7 milyon hektara ulaşmıştır. Bu süre içinde ormanlarımız 1,5 milyon hektar artmıştır. Ormandaki ağaç servetimiz ise 1,5 milyar metreküpe yükselmiştir. Yapılan özverili çalışmalar neticesinde elde edilen bu rakamlar sayesinde ülkemiz hem orman alanlarını ve hem de odun servetini artıran ender ülkeler arasına girmiştir. Türkiye, ayrıca Akdeniz Havzası içerisinde de orman yangınları ile en iyi mücadele eden ülke konumuna gelmiştir” dedi.
Özellikle son 12 yılda ormanların iyileştirilmesi, ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmalarında büyük bir hamle gerçekleştirildiğini kaydeden Dr. Küçük, “2008 tarihinde başlattığımız ve 2012 yılı sonunda tamamladığımız Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği kapsamında; 5 yılda 2 milyon 429 bin hektar sahada yani Trakya’nın yüzölçümünden daha büyük bir alanda, ağaçlandırma, erozyonla mücadele ve ormanların iyileştirilmesi çalışmalarını yaptık. 2003-2014 yılları arasında AK Parti iktidarı döneminde yaklaşık 3 milyar 250 milyon fidan dikildi. Bu çalışmalar neticesinde ülkemiz Dünya’da Çin ve Hindistan’dan sonra en fazla fidan diken ülke konumuna geldi. Bu kapsamda 2002 yılında 117 milyon adet olan fidan üretimimiz, 2013 yılında 401 milyona ulaştı” diye konuştu.
Dr. Küçük, park, bahçe ve peyzaj düzenlemelerinde kullanılan fidan üretiminde dünya pazarlarına açılmak ve bunun içinde ülkemizi fidan üretim merkezi yapmak amacıyla özel sektör fidancılığına uzun vadeli ve düşük faizli kredi desteği sağlandığını belirterek bu amaçla Adapazarı-Sapanca’da Fidan Borsası kurulduğunu hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük, Trabzon’u Fidan Merkezi Yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN