Kutlu Doğum Haftası Etkinliği

Giriş Tarihi: 13.4.2015 19:08 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 22:36
Kutlu Doğum Haftası Etkinliği
Kutlu Doğum Haftası etkinliğinde sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin açıklamaları nedeniyle Vatikan’ı telin ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Kimsenin yalanına pabuç bırakacak halimiz yok” dedi.
Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Trabzon İl Müftülüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Kutlu Doğum Haftası programı Atatürk Alanı’nda icra edildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Trabzon İl Müftüsü Keramettin Demir, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Seyfullah Kınalı, STÖ temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda ilk olarak söz alan Trabzon Müftüsü Keramettin Demir, 1989 yılından itibaren her yıl Mayıs’ın 14 ila 20’si arasında Kutlu Doğum Haftası’nın kutlandığını belirtti.
Yoğun katılımın yaşandığı törende konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.) emin kişiliğine dikkat çekti. Başkan Gümrükçüoğlu, “Dünyada bazı nifak odaklarının İslam’ı terörle eşdeğer göstermeye çalıştığı bir dönemde, camilerde işlenmek üzere konu olarak birlikte yaşama ahlakını seçmiş olan Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve tüm alimlerimize şükranlarımızı ifade ediyorum. İslam, insan sevgisinin dinidir. Resulullah (S.A.V.) o sevginin timsali olarak Gül Peygamberi olarak anılır. Ve o, ‘bir insan haksız yere öldürüldüğünde bütün insanlık öldürülmüş gibidir’ diyerek İslam’ın mesajını dünyaya yayan önderimizdir. Öyle ki Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bu birlikte yaşama ahlakını başka dine mensup olanlarla bir arada olduğunda bile öylesine yaşamış ve yaşatmışlardır ki Mussevi ve Hıristiyan olanlar en çok O’na güvenmiştir, mallarını ve canlarını O’na teslim etmişlerdir. Ve dolayısıyla hepimizin bildiği gibi Muhammed-ül Emin olarak, en emin, en güvenilir kişi olarak anılmıştır. Yetişen nesillerimizin Allah’a (c.c.) kul, Hz. Muhammet Mustafa’ya (S.A.V.) ümmet olabilmeleri için Çarşamba, Perşembe günkü 19 Mayıs Spor Salonu’nda yapılacak olan söyleşi, konferans ve sohbetlere gelmelerini istirham ediyorum. 19 Mayıs Spor Salonu’nda Çarşamba günü saat 17.00’deki programda Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı hocamız konferans verecek. Büyükşehir Belediyesi otobüslerimiz bütün mahallelerden tamamen ücretsiz olarak vatandaşlarımızı oraya taşıyacaklardır. Yine Perşembe günü saat 14.00’te gençliğimizi orada buluşturmak üzere Trabzon’daki tüm gençlerimizi haberdar etmenizi istiyorum” dedi.
Konuşmasında Vatikan’ı da telin ettiğini vurgulayan Başkan Gümrükçüoğlu, Anadolu topraklarında kesinlikle Ermeni soykırımı gibi bir hadise yaşanmadığını söyledi. Gümrükçüoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Daha dün Vatikan tarafından bir Ermeni soykırımı iftira ve yalanıyla karşı kalmış durumdayız. 100 yıl önce Çanakkale’de 250 bin insanımız şehit oldu. Sarıkamış’ta, Kafkaslar’da, Balkanlar’da, Yemen’de, Suriye’de, Galiçya’da yüz binlerce atamız can verirken Ermeni çeteciler ordularımıza lojistik getiren birliklere pusu üzerine pusu kurdu. Onları yüzyıllardır topraklarında barındıran Osmanlı, bitmek bilmeyen bu olayların neticesinde ordusunun bekasını temin edebilmek için onları belli bir göçe tabi tuttu. Bunun dışında tek bir kişinin katline izin verilmemiştir. Hatta bu göç sırasında birkaç kişi çeşitli hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedince Osmanlı kendi paşalarını yargılamış ve idam ettiği olmuştur. Bu kadar adil olan, bu kadar insan hayatına kıymet veren, kendi ordusunu arkadan hançerleyenleri bile katletmeyen bir davranış varken nasıl oluyor da Ermeni soykırımı yapılmıştır yalanını, iftirasını bir dinin temsilcisi olan Vatikan kabullenebildiğini ilan edebiliyor? Vatikan’ı Trabzon’dan bütün dünyaya duyuracak şekilde, barış ve kardeşliğin dini olan İslam’ın sesi olarak telin ettiğimizi ilan ediyorum. Kimsenin yalanına pabuç bırakacak halimiz yok. Allah’a (c.c.) kul olmaya, Hz. Muhammed’e (S.A.V.) ümmet olmaya çalışıyoruz. Son olarak diyorum ki ne mutlu Allah’a (c.c.) kul olana, Peygamber Efendimize (S.A.V.) ümmet olana.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutlu Doğum Haftası Etkinliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN